Domů Nemoci Kosti a svaly Bakerova cysta

Bakerova cysta

Jedna z nejrozšířenějších cyst vůbec je tzv. Bakerova cysta, kterou řeší ortopedie a cévní lékařství. Tato cysta velmi často doprovází artrózy, poranění menisků a vazů. Nikdy se neobjevuje jako samostatné onemocnění. Záludnost Bakerovy cysty tkví v tom, že je často zaměňována s problémy s menisky. Cysta se navíc může objevit bez zdánlivého zjevného důvodu.

O Bakerově cystě

Bakerova cysta se objevuje v podkolenní jamce, kde se nachází především na vnitřní straně této jamky. Cysta je naplněna tekutinou, tlačí, bolí a omezuje pohyblivost kolena a celé nohy. Cysta se nejčastěji objevuje okolo třicátého věku života. Druhou zajímavou skupinou, která na tuto cystu trpí jsou lidé nad padesát let, u nichž jejich výskyt také narůstá. A pozor, není to žádné malé procento. V tomto věku trápí až 50% nemocných. Bakerova cysta trápí více muže než ženy.

Příčiny vzniku Bakerovy cysty

Vznik Bakerovy cysty je úzce spjat s artritidou, revmatickou artritidou nebo jiným artritickým onemocněním, osteoartrózou, výpotkem nebo třeba také i trhlinou menisku. Cysta se objevuje i u nemocných dnou. Bakerovou cystou mnohdy trpí i sportovci, u nichž se objevuje jako následek úrazu. U některých případů zůstává příčina vzniku neodhalena. Objevit se může i po nějakém sportovním výkonu, jako třeba po lyžování, atletice, basketbalu nebo fotbalu. Vzniknout může i při nešikovném doskoku, došlápnutí anebo po jiném nešťastném manévru, kdy dojde k vyklenutí v podkolení jamce. Vliv na její vznik mají i dědičné predispozice, kratší noha, nedostatek pohybu, zpomalený lymfatický  či překyselení organismu. Za jejím vznikem se může skrývat i lymská borelióza.

Projevy Bakerovy cysty

Nemocný u této cysty mnohdy cítí nepříjemný tlak a bolest, která vystřeluje do lýtka. Cysta nemocného omezuje v pohybu, nemůže ohnout koleno a i chůze není normální. Pokud pak cysta praskne, bolest graduje, dochází k zánětu a otoku lýtka, což rozhodně není to nic příjemného. Bulku si můžete i nahmatat na zadní straně nohy. U některých však tato cysta může být objevena zcela náhodně při sonografickém vyšetření, když řešíte zcela jiný problém.

Diagnostika

Bakerovu cystu je možno nahmatat. Vidět ji můžete tehdy, když se nemocný postaví s lehce roztaženýma nohama a lékař se podívá zezadu. To, že se jedná o cystu pak potvrdí ultrazvuk, rtg., MRI.

Léčba

Léčba Bakerovy cysty se zakládá na odsátí tekutiny z cysty a zajištění nohy ortézou. Pomoci mohou i kortikoidy aplikované injekčně. Proti bolesti se podávají analgetika. V případě, že ani to nepomůže, je čas na chirurgické řešení. Vhodné je ulevit koleni a nepřetěžovat jej.

Rizika – komplikace Bakerovy cysty

Nejnebezpečnější komplikací Bakerovy cysty je záměna s hlubokou žilní trombózou, která se projevuje velmi podobně a je velice nebezpečná. U samotné cysty je největší riziko to, že ráda přechází do chronicity a ráda se navrací, což vede ke snížení pohyblivosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here