Domů Nemoci Syndromy Bannwarthův syndrom

Bannwarthův syndrom

Bannwarthův syndrom je také známí jako Garinův-Bujadouxův-Bannwarthův syndrom. Řadí se mezi neurologická onemocnění a jedná se o následek infekce Borrelia burgdorferi. 

Borrelia burgdorferi

Borrelia burgdorferi se řadí mezi spirochety, tj. typ bakterií spirálovitého protáhlého tvaru, které jsou přenášeny klíštětem, které nasálo krev nakaženého hostitele. Po přisátí na dalšího hostitele se bakterie, které jsou v sekretech klíštěte dostávají do organismu nového hostitele, a mohou způsobit nemoc boreliózu.

Borelióza

Velmi krátce si popíšeme toto onemocnění. Jedná se multisystémové onemocnění, tj. může zasáhnout jakýkoli orgán, systém v těle. Akutní stadium se projevuje příznaky podobnými chřipce. U velká části pacientů se objevují rudé fleky s centrálním výbledem. Neléčený stav může přejít do chronické podoby, kdy jsou postiženy např. klouby či nervová soustava.

Bannwarthův syndrom

Nyní se konečně dostáváme k Bannwartovu syndromu. Jedná se o neurologické postižení v důsledku boreliózy. Je popsán jako lymfocytární meningoradikulitida, tj. narušení nervových kořenů odstupujících z míchy a mozkových obalů.

Příznaky Bannwarthova syndromu

Bannwarthův syndrom se projevuje nejčastěji těmito příznaky:

  • Bolesti nervových kořenů, hlavně v oblasti krční a bederní části.
  • Brnění či jiné nepříjemné vjemy na okrajových částech těla, tj. ruce, nohy
  • Poruchy svalové síly, obrny, např. obrna lícního nervu s poruchou funkce mimických svalů
  • Bolesti hlavy
  • Únava
  • Ztráta chuti k jídlu

 Diagnostikování Bannwarthova syndromu

Bannwarthův syndrom je možné diagnostikovat poměrně snadno, pokud víme, že měl pacient boreliózu. To však nemusí být známé, nemusel si všimnout zákusu klíštěte, a mohl ji prodělat velmi mírně či byla zaměněna za virové onemocnění. Pak je pátrání po příčině obtíží trochu náročnější.

Vždy se však provádí neurologické vyšetření. Dále se odebírá krev na přítomnost protilátek proti patogenům, které by mohly stav vyvolat, a nesmí chybět ani lumbální punkce, tj. odběr mozkomíšního moku. V krvi jsou nalézány protilátky proti boreliím a v mozkomíšních moku jsou vysoké počty bílých krvinek, hlavně lymfocytů, což značí probíhající zánět v nervové soustavě.

 Léčba Bannwarthova syndromu

Léčebnou metodou při Bannwarthovu syndromu je podání antibiotik, které působí proti boreliím. K léčbě se také přidávají léky, které tlumí zánět a mírní bolesti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here