Domů Nemoci Barrettův jícen

Barrettův jícen

Barrettův jícen vzniká v důsledku chronického dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami při tzv. refluxní chorobě jícnu. Původní epitel sliznice jícnu, který není vůči žaludečnímu kyselému obsahu odolný, se přestavuje na epitel podobný tomu, který se nachází ve střevě. Ten již dokáže působení kyselin odolávat, a proto tuto přestavbu můžeme považovat za obrannou reakci organismu. Ve svém důsledku se však jedná o nebezpečnou metaplázii, která se stává potenciálním rizikem pro vznik rakoviny jícnu.

Barrettův jícen – příčiny

Pojmem Barrettův jícen rozumíme tu část sliznice jícnu, která podlehla přestavbě na odolnější typ povrchového epitelu. Příčinou této přestavby je refluxní choroba jícnu způsobená nedostatečnou funkcí dolního svěrače jícnu či jinou anatomickou odchylkou. Kvůli tomu se zpět do jícnu, ústícího do žaludku, vrací obsah žaludku, který je však výskytem kyseliny chlorovodíkové v žaludku kyselý. Původní sliznice jícnu však není vůči kyselému prostředí odolná, a proto vzniká její zánět. Důsledkem toho se po čase rozvine „obranná“ reakce ve smyslu přestavby sliznice na takovou, která již agresivním kyselinám lépe odolává. Barrettův jícen, tedy místo s takto změněnou sliznicí, se nachází zpravidla těsně nad přechodem jícnu do žaludku.

Barrettův jícen – příznaky a diagnostika

Jak již bylo napsáno, Barrettův jícen vzniká drážděním sliznice jícnu při návratu žaludečních šťáv do jícnu. Tento stav je subjektivně popisován jako pálení za hrudní kostí neboli pálení žáhy (odborně pyróza). Vedle toho se reflux žaludku může projevit i zápachem z úst. Barrettův jícen však často probíhá zcela bezpříznakově, a odhalí jej proto až náhodné gastroskopické vyšetření. Při tomto vyšetření lékař pouhým okem pozoruje změnu slizničního epitelu již nad místem anatomického přechodu jícnu a žaludku. Pro diagnózu je důležitý ještě histologický rozbor odebrané tkáně, která prokáže výskyt tzv. intestinálních metaplázií.

Jaké je nebezpečí rakoviny jícnu?

Přestože přeměnu sliznice jícnu z méně odolné na stabilnější zahajuje organismus jako obrannou reakci, může se Barrettův jícen stát nebezpečnou prekancerózou, tedy jakýmsi „představem“ pro rozvoj maligního karcinomu. Při přestavbě buněk sliznice totiž dochází k masivní proliferaci, tj. zmnožení a přestavbě buněk. Tento děj se však může vymknout kontrole a rakovinně se zvrhnout. Riziko vzniku karcinomu jícnu u osob, u nichž byl diagnostikován Barrettův jícen, je podle statistik 30 – 40 krát vyšší, než u osob bez tohoto onemocnění.

Barrettův jícen – léčba a prevence

Základem terapie Barrettova jícnu je tzv. antirefluxní léčba, tj. podávání léků tlumící tvorbu žaludeční kyseliny a tím snížení kyselosti vracejícího se obsahu. Avšak je třeba zdůraznit, že jakékoli již proběhlé změny na sliznici jícnu jsou nevratné, a proto by měl každý pacient s Barrettovým jícnem pravidelně docházet na kontrolní gastroskopická vyšetření. V případě enormního nálezu (velké dysplázie) je totiž indikován operační zásah na sliznici jícnu.

Prevence Barrettova jícnu spočívá ve snaze zamezit žaludečním refluxům zpět do prostoru jícnu. Trpíme-li na pálení žáhy, měli bychom se vyvarovat tučným a příliš kořeněným jídlům a dále potravinám obsahujícím čokoládu, peprmint, kofein, nikotin a také alkoholu. Jedná se totiž o látky, které snižují napětí dolního jícnového svěrače a tím zvyšují riziko zpětného návratu žaludečního obsahu. Dále je třeba uvědomit si, že i některé léky způsobují reflux – z běžně používaných jmenujme např. nesteroidní antirevmatika (mezi něž patří i oblíbený ibuprofen či acylpyrin), nitráty (používané při léčbě srdečního selhání) či některá antiarytmika (léky na srdeční arytmii). Proto pokud se objeví jakékoli příznaky refluxní choroby jícnu, je nutné se informovat o tom, zda léky, které jsou užívány, nemohou mít právě tyto nežádoucí účinky. Důležité je také upravit stravovací režim – pacientům se doporučuje jíst během dne častěji, ale po menších dávkách.

Zdroj obrázku: nezdravé jídlo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here