Domů Nemoci Vyšetření, operace Basofily

Basofily

Basofily patří do skupiny bílých krvinek, které zodpovídají za míru přecitlivělosti a imunitní reakci organismu. Jsou to právě ony, které syntetizují histamin, modulátor zánětlivé reakce. Jde o nejméně četné granulocyty, které tvoří pouze 1% z celku všech bílých krvinek. Pod mikroskopem je můžete vidět jako velké fialovo-černé granule s dvěma typy granul.

Vyšetření hladiny basofilů v krvi náleží k základním vyšetřením, které se provádí z malého vzorku nesrážlivé krve.

Role basofilů

I když jich máme v těle velmi málo, mají velmi důležitou roli, a to imunitní – zánětlivou a alergickou odpověď. Jsou to právě oni, které mohou za astma, atopickou dermatitidu, sennou rýmu, anafylaktickou reakci anebo akutní a chronickou alergickou reakci.

O basofilech

O basofilech toho stále ještě příliš mnoho nevíme, jde o málo prozkoumané buňky našeho organismu, které však mají velmi důležitou roli v naší imunitě. Basofily nejenže syntetizují histamin, ale ony samotné obsahují heparin, látku, která zabraňuje srážení krve. Jejich role tak není pouze vázána na imunitu, ale i na srážení krve. Váží se na IgE, která obvykle poskytuje odezvu jako alergie na pyl anebo parazitární infekce. Ve zvýšené míře je proto najdete v oblasti infekce způsobené ektoparazity, tedy třeba klíšťaty. Podle nových odhalení, jsou to právě bazofily, které nás dokáží ochránit před nebezpečnou infekcí přenášenou klíšťaty. Kromě toho bylo rovněž zjištěno, že bazofily také reagují na přítomnost virů v těle, a to zejména na herpes virus.

Vysoká hladina bazofilů

Zvýšený počet bazofilů vypovídá o tom, že se někde v těle nachází skrytý zánět nebo chronický zánět (astma, chronický zánět dutin, Crohnova choroba, ulcerózní colitida). Hladinu bazofilů v krvi může ovlivnit i snížená funkce štítné žlázy. Napovídá, že by nemocný mohl trpět chudokrevností z důvodu nedostatku železa, nebo by mohl trpět nějakou alergií na potraviny. V neposlední řadě se jedná i o signál, že by nemocný mohl mít nádor kostní dřeně anebo tzv. Hodgkinův lymfom, případně mastocytom nebo systémová mastocytóza. Zvýšená hladina bazofilů v krvi se objevuje i jako následek po ozařování.

Bazopenie

Bazopenie, neboli snížená hladina bazofilů v krvi, se může zcela přirozeně objevit u těhotných žen, i u zcela zdravých lidí žijících ve stresu. Hladinu bazofilů způsobuje i zvýšená funkce štítné žlázy. Hladinu bazofilů snižují i kortikosteroidy a injekčně podávaný heparin. Snížená hladina bazofilů může být způsobena i aktivací histaminů, tedy alergické reakce, výskytem alergické kopřivky nebo chronického svědění. Velmi vzácně se vyskytuje i u některých forem leukémie a lymfomu.

Co dělat pro nápravu hladiny basofilů?

Pro zdravou hladinu basofilů v krvi je zásadní odhalit základní příčinu, která může za abnormální hladinu. Pokud jste zdraví, ale přesto máte hladinu bazofilů v nerovnováze, je vhodné upravit své stravování. Do svého jídelníčku zařaďte tučné ryby, hovězí maso, B12, vejce a mléko.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here