Domů Nemoci Anatomie člověka Bauhinská chlopeň, ileocékální chlopeň

Bauhinská chlopeň, ileocékální chlopeň

Bauhinská chlopeň je tkáň, která anatomicky, ale také funkčně vymezuje tenké a tlusté střevo. Je v místě, kde do sebe přecházejí má charakter sfinkteru, tj. svěrače. Bauhinská chlopeň je důležitá v tom, že zabraňuje bakteriím, které se v tlustém střevě nacházejí, a také obsahu tlustého střeva přestoupit do střeva tenkého. Bauhinská chlopeň má papilózní strukturu a v ní i okolí se nachází také lymfatická tkáň. Tuto část střeva popsal Caspar Bauhin, dle nějž má chlopeň své jméno. Objevil ji již v roce 1579 a v roce 1588 ji popsal.

Funkce Bauniské chlopně:

  • Zabránění přestupu strávených zbytků z tlustého střeva do tenkého
  • Zabránění přestupu bakterií střevní mikroflóry

Vyšetření Bauhinské chlopně:

Na Bauhinskou chlopeň je možné se podívat pomocí kolonoskopie, což je endoskopické vyšetření tlustého střeva, kdy se může „kamerka“ dostat až ke střevu tenkému. Je také možné odebrat vzorek tkáně pro další vyšetření. Provádí se histologie vzorku pod mikroskopem.

Je také možné využít další zobrazovací metody jako CT a magnetickou rezonanci.

Patologické stavy Bauninské chlopně:

Poškození chlopně vede k přestupu obsahu tlustého střeva do tenkého, včetně bakterií střevní mikroflóry. To vede k narušení trávení a funkce střeva. Tvoří se různé toxiny, které se dostávají ze střeva do těla. Nebo naopak její uzavření způsobí přerušení průchodu tráveniny z tenkého střeva do tlustého, což je také nebezpečný stav. Trávenina se ve střevě hromadí, nepostupuje.

Stavy s narušenou Bauhinskou chlopní jsou provázené bolestmi břicha, někdy i křečemi.

  • Bauhinskou chlopeň může postihnout hypertrofie, tj. dojde k jejímu zbytnění a dochází k obstrukci, neprůchodnosti střeva. Ke zbytnění nejčastěji dochází při fibróze tkáně, např. na podkladě zánětu. Stav je provázen bolestmi břicha až křečemi, jak se střevo snaží protlačit tráveninu přes překážku.
  • Nádory ileocékální chlopně jsou sice vzácné, ale vyskytují se. Mohou způsobit obě varianty, uzavřít tenké střevo, i stav opačný, chlopeň přestane dovírat. Jedná se o adenokarcinomy ilea (konečné části tenkého střeva) a céka (začátek tlustého střeva), objevují se také lymfomy, karcinoidy či metastázy.
  • Porušení funkce chlopně je také u vrozených poruch pojivové tkáně, tj. dysplazie, nedostatečně vyvinutá chlopeň, nebo je porušená vlivem nemocí. Obsah tlustého střeva se dostává do tenkého, to je provázené bolestmi břicha, které se projikuje i do pravého ramene, zad, pánve. Není výjimkou, že se objevují celkové příznaky, např. únava, bolesti kloubů a hlavy, někdy i teploty atd.
  • Lipomatóza Bauhinské chlopně je stav, kdy je podslizniční vrstva chlopně infiltrována tukovými buňkami. To vede ke žlutému zabarvení chlopně, což je vidět při kolonoskopii. Nemoc je spojená s bolestí břicha a průjmy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here