Domů Nemoci Kosti a svaly Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc je chronické revmatoidní onemocnění postihující především páteř, obratle a klouby osového skeletu včetně okolních měkkých tkání. Někdy se jí říká také morbus Bechtěrev nebo ankylozující spondylitida. Postihuje především mužskou část populace. Jedná se o onemocnění dlouhodobé s postupným rozvojem, první příznaky pacient zaznamená mezi 15. a 30. rokem. Přes veškeré snahy současné medicíny se Bechtěrevova nemoc stále neřadí mezi nemoci zcela vyléčitelné – cílem léčby je proto zabránit rozvoji deformit.

Bechtěrevova nemoc je zánětlivé onemocnění, které postihuje páteř a její kloubní spoje, především tzv. sakroiliakální kloub mezi pánví a kostí křížovou, dále obratlové vazy a meziobratlová skloubení. Dlouhotrvající zánětlivý proces těchto struktur vede k jejich postupnému tuhnutí, neboť dochází k nadměrnému ukládání vápníku a kostnatění pohyblivých struktur. Pružné tkáně se stávají tuhými a klesá jejich pohyblivost.

Příčina nemoci

Příčina Bechtěrevovy nemoci nebyla dosud jednoznačně objasněna. Předpokládá se, že se jedná o autoimunitní onemocnění typické tím, že imunitní buňky organismu začnou útočit proti některým strukturám vlastního těla, v tomto případě proti osovému skeletu. Typické pro pacienty „bechtěreviky“ je přítomnost antigenu HLA-B27 v buňkách jejich organismu – antigen byl prokázán až u 90 % nemocných. Antigeny slouží k rozpoznávání cizích látek od tělu vlastních; i tento antigen proto mohou mít lidé zcela zdraví. Aktivace antigenu HLA-B27 a zahájení jeho patologické destrukční činnosti proti buňkám vlastního těla musí být tudíž vyvolána jiným vnějším vlivem. Vědci se domnívají, že tento boj a „zmatení“ antigenů mají na svědomí bakteriální či virové infekce. A protože je kódování antigenů v lidské genetické informaci přenosné na další generace, hraje při vzniku Bechtěrevovy nemoci do jisté míry také dědičnost.

Jak nemoc poznáme a jaké jsou její příznaky?

Nemoc se rozvíjí pozvolně zpravidla jako bolest zad v bederní oblasti a v kříži (přesněji ve skloubení mezi kostí křížovou a zbytkem pánve) vyzařující do hýždí a zadních částí stehen. Pro tuto bolest je charakteristické, že její intenzita stoupá v klidu, např. v noci během spánku – bolest a ztuhlost pacienta budí. Ve dne, kdy je postižený fyzicky aktivní, bolesti odeznívají. Bolesti zad mohou v určitých obdobích vymizet úplně a právě to je důvod, proč postižený své problémy neřeší hned a návštěvu lékaře odkládá. Typické jsou i bolesti hrudníku při dýchacích pohybech. Protože je Bechtěrevevova nemoc zánětlivé onemocnění, objevují se současně celkové příznaky zánětu v těle – chronická únava, zvýšená teplota a bolesti (jako např. při chřipce). Dalším rozvojem nemoci se bolesti stupňují, dochází k tuhnutí kloubních a vazivových struktur páteře a ta se stává méně ohebnou. Pacient má potíže s předklonem, např. mu dělá problém dosáhnout si na kolena. Při neléčení dochází k fixaci deformit, jednotlivé obratle a klouby mezi nimi jsou zkostnatělé, pacient není schopen se předklonit vůbec, páteř se stává absolutně neohebnou. Pro držení těla je typický fixovaný předsun hlavy a pokrčená kolena. V této terminální fázi je pacient již invalidní.

Léčba Bechtěrevovy nemoci

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje mnoho úsilí ze strany odborného vedení i ze strany pacienta a je celoživotní. Je cílena na zmírnění progrese nemoci, zamezení zhoršování jejích příznaků a projevů, zachování pohyblivosti a udržení kvality pacientova života. Nejpodstatnější součástí léčby je pravidelná rehabilitace a cvičení na posílení zádových a břišních svalů a pohyblivosti páteře. Rehabilitační léčba je samozřejmě podpořena léčbou farmakologickou – pacienti užívají protizánětlivé léky (nesteroidní antirevmatika), léky tlumící reakce imunitního systému proti vlastním tkáním (imunosupresivní léky), při akutním zhoršení obtíží mohou být nasazeny i kortikoidy. Moderní je v současnosti také tzv. biologická léčba, založená na přímém zacílení proti konkrétní chybné imunitní odpovědi. Je prokazatelně rychle účinná, avšak její velkou nevýhodou je její špatná dostupnost.

1 komentář

  1. Dodrý den, dnes sdělil lékař mému synovi ( 51 let), který ho navštívil s problémem v očích ( pálení, zarudnutí apod), že bohužel zdědil po někom z rodiny Bechtěrevovu nemoc. Tato nemoc se prý
    neprojevuje jen ztuhnutím pátěře, ale i jinými příznaky a v případě syna je to v očích.
    Ráda bych se proto zeptala zda je to možné a jaká je léčba – pokud je vůbec nějaká.

    Děkuji za odpověď. Helena

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here