Domů Nemoci Kosti a svaly Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc je chronické revmatoidní onemocnění postihující především páteř, obratle a klouby osového skeletu včetně okolních měkkých tkání. Někdy se jí říká také morbus Bechtěrev nebo ankylozující spondylitida. Postihuje především mužskou část populace. Jedná se o onemocnění dlouhodobé s postupným rozvojem, první příznaky pacient zaznamená mezi 15. a 30. rokem. Přes veškeré snahy současné medicíny se Bechtěrevova nemoc stále neřadí mezi nemoci zcela vyléčitelné – cílem léčby je proto zabránit rozvoji deformit.

Bechtěrevova nemoc je zánětlivé onemocnění, které postihuje páteř a její kloubní spoje, především tzv. sakroiliakální kloub mezi pánví a kostí křížovou, dále obratlové vazy a meziobratlová skloubení. Dlouhotrvající zánětlivý proces těchto struktur vede k jejich postupnému tuhnutí, neboť dochází k nadměrnému ukládání vápníku a kostnatění pohyblivých struktur. Pružné tkáně se stávají tuhými a klesá jejich pohyblivost.

Příčina nemoci

Příčina Bechtěrevovy nemoci nebyla dosud jednoznačně objasněna. Předpokládá se, že se jedná o autoimunitní onemocnění typické tím, že imunitní buňky organismu začnou útočit proti některým strukturám vlastního těla, v tomto případě proti osovému skeletu. Typické pro pacienty „bechtěreviky“ je přítomnost antigenu HLA-B27 v buňkách jejich organismu – antigen byl prokázán až u 90 % nemocných. Antigeny slouží k rozpoznávání cizích látek od tělu vlastních; i tento antigen proto mohou mít lidé zcela zdraví. Aktivace antigenu HLA-B27 a zahájení jeho patologické destrukční činnosti proti buňkám vlastního těla musí být tudíž vyvolána jiným vnějším vlivem. Vědci se domnívají, že tento boj a „zmatení“ antigenů mají na svědomí bakteriální či virové infekce. A protože je kódování antigenů v lidské genetické informaci přenosné na další generace, hraje při vzniku Bechtěrevovy nemoci do jisté míry také dědičnost.

Jak nemoc poznáme a jaké jsou její příznaky?

Nemoc se rozvíjí pozvolně zpravidla jako bolest zad v bederní oblasti a v kříži (přesněji ve skloubení mezi kostí křížovou a zbytkem pánve) vyzařující do hýždí a zadních částí stehen. Pro tuto bolest je charakteristické, že její intenzita stoupá v klidu, např. v noci během spánku – bolest a ztuhlost pacienta budí. Ve dne, kdy je postižený fyzicky aktivní, bolesti odeznívají. Bolesti zad mohou v určitých obdobích vymizet úplně a právě to je důvod, proč postižený své problémy neřeší hned a návštěvu lékaře odkládá. Typické jsou i bolesti hrudníku při dýchacích pohybech. Protože je Bechtěrevevova nemoc zánětlivé onemocnění, objevují se současně celkové příznaky zánětu v těle – chronická únava, zvýšená teplota a bolesti (jako např. při chřipce). Dalším rozvojem nemoci se bolesti stupňují, dochází k tuhnutí kloubních a vazivových struktur páteře a ta se stává méně ohebnou. Pacient má potíže s předklonem, např. mu dělá problém dosáhnout si na kolena. Při neléčení dochází k fixaci deformit, jednotlivé obratle a klouby mezi nimi jsou zkostnatělé, pacient není schopen se předklonit vůbec, páteř se stává absolutně neohebnou. Pro držení těla je typický fixovaný předsun hlavy a pokrčená kolena. V této terminální fázi je pacient již invalidní.

Léčba Bechtěrevovy nemoci

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje mnoho úsilí ze strany odborného vedení i ze strany pacienta a je celoživotní. Je cílena na zmírnění progrese nemoci, zamezení zhoršování jejích příznaků a projevů, zachování pohyblivosti a udržení kvality pacientova života. Nejpodstatnější součástí léčby je pravidelná rehabilitace a cvičení na posílení zádových a břišních svalů a pohyblivosti páteře. Rehabilitační léčba je samozřejmě podpořena léčbou farmakologickou – pacienti užívají protizánětlivé léky (nesteroidní antirevmatika), léky tlumící reakce imunitního systému proti vlastním tkáním (imunosupresivní léky), při akutním zhoršení obtíží mohou být nasazeny i kortikoidy. Moderní je v současnosti také tzv. biologická léčba, založená na přímém zacílení proti konkrétní chybné imunitní odpovědi. Je prokazatelně rychle účinná, avšak její velkou nevýhodou je její špatná dostupnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here