Domů Nemoci Nervová soustava Bellova obrna

Bellova obrna

Bellova obrna je velice nepříjemným onemocněním, při němž dochází k jednostrannému poškození lícního nervu tváře. Tento stav pak vyvolá velké oslabení nebo dokonce i paralýzu tvářových svalů. Všimnout si toho můžete díky výraznému poklesu postižené strany tváře.

O Bellově obrně

Bellova obrna se může objevit v jakémkoliv věku. Typické pro tuto nemoc je, že objeví náhle, ponejvíce v průběhu noci. Povětšinou se jedná pouze o dočasné ochrnutí. Ke zlepšení obvykle dochází během několika týdnů a celková náprava pak nastává nejpozději do 6 měsíců. Bohužel však nějaké to procento Bellova obrna doprovází již po zbytek života. Někdy se může Bellova obrna opakovat.

Příčina Bellovy obrny

U nás se v různých článcích často dočtete, že nejčastější příčinou vzniku ochrnutého sedmého hlavového nervu je mozková mrtvice, nádor mozku, myasthenia gravis anebo lymská nemoc. To však nejsou skuteční viníci Bellovy obrny, jde o zcela jiná onemocnění, i když i ony se charakteristicky projevují ochrnutím obličeje. Skutečná příčina Bellovy obrny však spočívá někde úplně jinde, a to v infekci lícního nervu. Předpokládá se, že by jedním ze stěžejních viníků mohly být herpetické viry, ale ve skutečnosti doposud přesná příčina není známa.

Průběh Bellovy obrny

K ochrnutí dochází z důvodu otoku nervu a jeho okolí, čímž dochází ke kompresi úzkého kanálu, kudy nerv prochází pod uchem. To nerv nejen ochromuje, ale i poškozuje.

Projevy Bellovy obrny

Toto ochrnutí si na druhém člověku všimnete již od prvního pohledu. Nemocný s Bellovou obrnou má často přivřené nebo zcela zavřené oko, které vysychá a je vysoce ohroženo možnou infekcí. Rohovka oka u této nemoci může být také poškozena, v jejímž důsledku pak člověk na toto oko i hůře vidí. Dále má nemocný pokleslou celou jednu stranu tváře, a to včetně koutku úst. Nemocný není schopen velmi často udržet, ani ovládat zubní protézu. Postižený s Bellovou obrnou má často také změněné vnímání chuti. Na dané straně je možno mít potíže i se slzami a slinami (slzení a slintání). Velmi typickým příznakem je bolest v okolí ucha, zvýšená citlivost na zvuk a necitlivost poškozené části obličeje.

Diagnostika

Základem diagnostiky je vytvoření anamnézy, prohlédnutí lékařem, dále pak neurologické vyšetření, krevní testy, MRI a CT.

Léčba Bellovy obrny

Ve většině případech Bellova obrna odezní zcela sama, a to i bez léčby přibližně do 2 měsíců. to platí hlavně pro ty lidi, kteří nemají úplnou obrnu, ale pouze oslabení. Nicméně, existuje i jisté procento lidí, kterým obrna nerv poškodí tak, že stav je již nezvratný.
Podpůrnými prostředky léčby jsou kortikosteroidy. Fungují vůbec velmi dobře, ale musí být podány velmi rychle, ideálně do třech dnů od vzniku obrny. Pomoci může i užívání acicloviru (Herpesin nebo Zovirax), jde však spíše o možnost, než o potvrzený a jasný fakt. Dále je nutné pečovat o oko, aby nevyschlo. Zvýšenou pozornost je nutné věnovat i dutině ústní (hlavně o čištění zubů ).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here