Domů Nemoci Příznaky Bílé skvrny na kůži

Bílé skvrny na kůži

Přítomnost bílých skvrn na kůži může mít různý původ od těch závislých na patologické reaktivitě imunitního systému, mykotických infekcí až po poranění či popálení pokožky.

Příčiny:

  • Vitiligo – jedná se o získanou depigmentaci, tj. ztrátu pigmentu, která se nejčastěji objevuje u lidí mezi 20.−30. rokem. Nemoc vzniká na podkladě patologické autoimunitní reakce a rozhodně není nakažlivé. Může ji vyvolat stres, infekce atd. Při nemoci dochází k zániku pigmentových buněk, melanocytů, které rozeznávají buňky imunitního systému jako tělu cizí, a tak je napadají. Snižuje se tak množství melaninu, který dodává pokožce určitý odstín. Další teorií vzniku nemoci autodestrukce buněk při tvorbě pigmentu. Vznikají dobře ohraničená ložiska bílé barvy, která se mohou vytvořit kdekoli na těle, mohou splývat a vytvářet velké mapy.  Na takto postiženém okrsku kůže se objevují i vlasy, vousy, chlupy bez pigmentu.
  • Atopický ekzém – atopická dermatitida je zánětlivé kožní onemocnění, které není infekčního původu. Jedná se patologii týkající se imunitního systému. Nejvíce se vyskytuje u malých dětí, s věkem se může „ztratit“. Ekzém je lokalizován hlavně do ohybových míst: zápěstí, loketní, zákolenní jamky, dále pak na obličej, krk a horní část hrudníku. Při jeho dlouhodobějšímu trvání, může dojít k výbledům pokožky a tvorbě bílých skvrn.
  • Pityriasis alba ‒ jedná se o formu seborhoické dermatitidy. Objevují se bílá ložiska, která se mírně olupují. Nejčastěji se vyskytují na trupu, horních končetinách a obličeji. Vyskytuje se spíše u dětí a může sama vymizet.
  • Mykotické infekce mohou též vytvořit bílé skvrny na pokožce, např. pytiriasis versicolor vytváří skvrny bílé či světle hnědé, mírně svědí. Nejvíce se vyskytuje v oblasti mazových žláz v oblasti hrudníku, může se šířit na horní končetiny a také na krk.
  • Hypomelanosis guttata ‒ při nemoci se tvoří jasně ohraničené makuly, které jsou bez pigmentu, mají velikost asi 0,5 cm. Objevuje se na osluněné kůži, nejčastěji na holeních, předloktí, krku.
  • Stavy po infekcích pokožky ‒ pásovém oparu, zánětech pokožky může dojít k dočasnému výbledu postižených míst.
  • Poškození pokožky chemikáliemi ‒ typickým neškodným příznakem je polití pokožky peroxidem vodíku, politá místa vyblednou. U jiných sloučenin může dojít i poškození pokožky.

Bílé skvrny na kůži

  • Poranění pokožky, popálení ‒ může dojít k narušení tvorby pigmentu, pak je ztráta pigmentace dočasná. Pokud jsou např. při popáleninách zasaženy hlubší vrstvy pokožky, dojde ke zničení pigmentových buněk a k obnově zabarvení nedojde.

Léčba bílých skvrn:

Léčba se odvíjí od příčiny. Ve většině případů však není nutné. Vhodné je navštívit dermatologa, který poradí další postup, např. u mykotických infekcí jejich léčbu.  U vitiliga či atopického ekzému je nutné navštívit alergologa/imunologa

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here