Domů Nemoci Imunitní systém Bílý povlak na jazyku

Bílý povlak na jazyku

Bílý povlak na jazyku nemusí značit nic neobvyklého. Pokud v ústech objevíme jemný, vlhký a snadno odstranitelný povlak, je to naopak známkou toho, že nám funguje dobře zažívání. Takovýto povlak je nutné odstraňovat denně dostatečnou ústní hygienou, a pak nám nebude dělat žádnou neplechu. Pokud je však povlak na jazyku hrubší, hůře odstranitelný či zažloutlý, měli bychom zbystřit a naplánovat návštěvu lékaře – může se totiž jednat buď o probíhající infekci v dutině ústní, nebo dokonce o leukoplakii, ze které se může v nejhorším případě vyklubat až rakovina.

Jak vypadá zdravý jazyk?

Jazyk je v medicíně východních států chápán jako zrcadlo našeho vnitřního zdraví. Tamní lékaři dokážou podle vzhledu jazyka rozpoznat, který orgán v těle nefunguje správně a diagnostikovat tak onemocnění, aniž by pacienta podrobně vyšetřili. Základem jejich počínání je však znalost toho, jak má vypadat jazyk zdravého člověka, a proto i my bychom to měli vědět, pokud chceme posuzovat, zda se s naším jazykem neděje něco nepatřičného. Barva zdravého jazyka je jasně živě růžová – bledý, nafialovělý či jasně rudý jazyk už signalizují, že je něco špatně. Co se týče povlaku, měl by být bílý, jemný, v tenké vrstvě a měl by jít velmi snadno odstranit při čištění zubů. Takto vypadající povlak jazyka je zcela přirozený, neboť i buňky v dutině ústní odumírají, olupují se a poté, co se smísí se slinami a potravou, usazují se na sliznici a jazyce. Je však důležité tento plak pravidelně odstraňovat při hygieně ústní dutiny, a to nejen očištěním zubů, ale i tváří a jazyka. Na jazyku by dále neměly být žádné rýhy, zářezy, pupínky či flíčky a jeho okraje by měly být hladké, bez otisků zubů.

Infekce Candidou Albicans

Bílý povlak na jazyku, který sice lze také poměrně lehce odstranit, ale který má spíše charakter bělavých flíčků po celé dutině ústní včetně jazyka, svědčí pro infekci kvasinkou zvanou Candida Albicans. Výsledkem je onemocnění, které označujeme jako kandidóza. Kandidóza vzniká typicky u osob se sníženou imunitou, kdy se Candida, která normálně osidluje střevní i ústní sliznici a nečiní zde potíže, přemnoží. Protože původcem této kvasinky je naše vlastní tělo, může kandidózou onemocnět každý, zvláště pokud je jeho obranyschopnost oslabena. K tomu dochází např. při déletrvající léčbě antibiotiky, při onemocnění cukrovkou, při těhotenství, po chirurgickém zákroku, při nádorovém onemocnění a po chemoterapii. Zvláště náchylní jsou potom lidé po transplantaci orgánů a lidé trpící AIDS, syndromem získaného selhání imunity. Jakákoli infekce ústní dutiny může být doprovázena silným zápachem z úst, a proto ani kandidóza není žádnou výjimkou. Každopádně, bělavé flíčky na jazyku a tvářích by měl vidět lékař, který provede stěr z ústní sliznice a podle laboratorních výsledků lehce pozná, zda se jedná o kandidózu či jinou infekci. K léčbě kandidózy se používají antimykotika.

Leukoplakie – nebezpečí předrakovinného stádia

Jako leukoplakie označujeme bílé plošky či skvrny na jazyku, které nejdou setřít, ani jinak odstranit. Leukoplakie jsou výrazem dysplázie, patologických změn buněk tkání, a mohou se vyskytovat kdekoli v těle, nejčastěji na sliznicích. Dysplázie jsou obecně brány v potaz jako tzv. prekancerózy, tedy předrakovinné stavy, které se mohou maligně zvrhnout, a může se z nich vyvinout nádorové onemocnění. Jakékoli dysplázie – a tudíž i leukoplakie – je proto nutné konzultovat s lékařem (v tomto případě stomatologem), pokud možno co nejdříve.

V ústní dutině vznikají leukoplakie především v souvislosti s dlouhodobým kouřením (zvláště náchylní jsou muži – kuřáci), dále drážděním ústní sliznice např. špatně padnoucími zubními protézami, jako důsledek chronické infekce Candidou Albicans či drážděním sliznice silnými destiláty (alkoholem). Základem pro úspěch terapie je proto zanechání kouření a konzumace alkoholu a léčba antimykotiky. Někdy se využívá i antivirová terapie a pokud je postižené místo již nenávratně zničeno, je potřeba provést chirurgický výkon k odstranění a nahrazení poškozené tkáně tkání novou.

Bílý povlak na jazyku u novorozence

Bílý, hustší povlak na jazyku se může vytvořit již u velmi malých dětí, třeba ihned po porodu. Příčinou povlaku je zde nejčastěji opět kandidóza, kterou se novorozenec nakazí od matky buď při porodu, nebo posléze při kojení. Kvasinkových onemocnění v ústech novorozenců či kojenců se lze poměrně snadno zbavit tzv. genciánovou violetí, což je léčivo, které je volně dostupné v lékárně bez předpisu. Přeléčit je však nutné jak novorozence, tak matku.

Zdroj obrázku: čištění zubů

1 komentář

  1. Mam ruzovy flek na jazyku. Je citlivy,hladsi nez zbytek jazyku a neni na nem ani trochu povlaku. Pred tydnem byl mensi a dnes jsem se podival a je takhle veliky. Dekuji za odpoved.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here