Domů Nemoci Vyšetření, operace Biopsie děložního čípku

Biopsie děložního čípku

Biopsie děložního čípku je drobný  a časově nenáročný gynekologický zákrok, který se provádí na gynekologické ambulanci bez nutnosti anestezie. Jeho účelem je získat biologický materiál ke zhodnocení míry závažnosti změn, které na děložním čípku probíhají. Odběr vzorku biopsie doporučuje gynekolog na základě výsledků cytologie nebo v souvislosti s výskytem příznaků, které zakládají podezření na rakovinotvorné změny na děložním čípku.

biopsie děložního čípku
biopsie děložního čípku

Rakovinotvorné změny na děložním čípku

Rakovinotvorné (též předrakovinné) změny na děložním čípku bývají diagnostikovány především u žen po 30. roce věku, rizikovou skupinu pak představují ženy po 45. roce věku. Zároveň se rozšiřuje okruh mladých žen a dívek, u kterých k těmto změnám rovněž čím dál častěji dochází. Rakovinotvorné změny na děložním čípku jsou důsledkem infekce HPV viry, kterými se pacientky nakazí nejčastěji na počátku svého sexuálního života. Mezi další rizikové faktory pak patří střídání sexuálních partnerů a kouření. (Z výše uvedeného lze odvodit i možnosti prevence před nákazou HPV viry. Nejúčinnější možností ochrany před nákazou je však očkování, které by měly dívky podstoupit ideálně před zahájením svého pohlavního života.)      

Předrakovinné změny mohou zasahovat jak vnitřní, tak vnější část děložního čípku a podle stupně závažnosti se dělí na lehké a těžké. Tyto změny bývají zpravidla odhaleny v rámci preventivních gynekologických prohlídek. Vzhledem k tomu, že tyto změny zpočátku nejsou zdrojem žádných gynekologických, ani jiných obtíží (někdy však na sebe mohou upozornit nepravidelností menstruačního krvácení nebo krvácením po pohlavním styku), mají preventivní prohlídky při jejich odhalování zásadní význam.

Pokud gynekolog na základě cytologického vyšetření nebo vyšetření kolposkopem (speciální mikroskop určený ke gynekologickým vyšetřením) pojme podezření na předrakovinné změny děložního čípku, může doporučit právě provedení biopsie děložního čípku.          

Biopsie děložního čípku: pojem, průběh a význam

Biopsie děložního čípku je odběr malého vzorku tkáně děložního čípku prováděný za účelem stanovení stupně případných předrakovinotvorných změn. Jedná se o drobný ambulantní zákrok na gynekologii, který nevyžaduje žádnou speciální přípravu.

Pacientka se dostaví do ambulance, kde je jí po vydesinfikování zevních rodidel odebrán chirurgickými kleštičkami malý vzorek biologického materiálu, který se následně odešle do laboratoře ke zkoumání. Zákrok trvá několik minut, není příjemný, některými pacientkami může být vnímán jako mírně bolestivý. Několik hodin až dnů po zákroku pacientka mírně krvácí, což je dáno narušením tkáně. Tkáň se však velmi rychle hojí. Pacientka rovněž může pociťovat mírnou bolest nebo nepříjemné pocity v oblasti podbřišku připomínající menstruační bolesti.

Zásadní význam tohoto vyšetření spočívá ve včasném odhalení případných rakovinotvorných změn na děložním čípku a v prevenci onkologických onemocnění, jako je rakovina děložního čípku nebo rakovina dělohy.

Diagnostika a následný postup

Na základě výsledků biopsie děložního čípku je pak stanovena diagnóza a doporučí se konkrétní lékařský postup. V případě, že žádné změny nebyly prokázány, je pacientka nadále sledována, při nálezu závažnějších změn se doporučuje chirurgické odstranění postižené části – konizace. Konizace děložního čípku je nenáročný gynekologický zákrok prováděný v celkové anestezii (s nutností několikadenní hospitalizace), při kterém dojde k odstranění postižené části čípku ve tvaru kužele (konus – odtud konizace). Odstraněním postižené části je pacientka vyléčena. Závažnější změny si však mohou vyžádat odstranění celé dělohy.

Pokud nejsou předrakovinné změny děložního čípku řešeny včas, může dojít ke vzniku nádoru. Podezření na zhoubný nádor vyžaduje urgentní provedení četných lékařských vyšetření a zájmu co nejrychlejšího zahájení léčby. Léčba spadá do oboru onkologie.            

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here