Biopsie kostní dřeně je invazivní zákrok, při kterém se získá vzorek kostní dřeně napíchnutím vnitřku kosti pomocí dlouhé jehly. Tento zákrok je důležitý pro diagnostiku mnoho onemocnění krve, nejčastěji se jedná o poruchy krvetvorby i nádorová onemocnění krve. Odebraný vzorek se dále vyšetřuje.
Obsah článku
Kostní dřeň:
Kostní dřeň je lidově řečeno morek, tj. měkká část uvnitř kosti, v níž dochází ke krvetvorbě. Dřeň se odebírá nejčastěji z lopaty kyčelní kostí nebo ze sterna (hrudní kosti. Zde je kostní dřeň relativně dobře dostupná.
Provedení biopsie kostní dřeně:
Biopsie kostní dřeně sice není složitý zákrok, přesto je nutná příprava. Před biopisií, jako před většinou zákroků, se nesmí určitou dobu jíst a pít. Vždy záleží na podmínkách, tj. i tom, zda dostanete sedaci, budete uspáni atd.
Před zákrokem se také testuje krevní srážlivost, komplikací by totiž mohlo být krvácení, změří se krevní tlak, tepová frekvence a zhodnotí dýchání, saturace atd.
Pokud se odebírá dřeň z lopaty kyčelní kosti, je pacient uložen na bok a trochu se schoulí do klubíčka, s koleny přitaženými k hrudníku. Pokud se odběr provede z hrudní kosti, je pacient uložen na záda. V obou připadech je důležité, aby se pacient cítil pohodlně.
Místo, kudy bude pronikat jehla do kostní dřeně, se vydezinfikuje a aplikuje se injekce s lokálním anestetikem, které znecitliví oblast vpichu, aby pacient necitíl bolest. Pak se zavádí jehla do kosti, do dutiny, kde je kostní dřeň. Když se jehla dostane do dutiny kosti, kde je kostní dřeň, nasadí se na jehlu stříkačka a pístem se “vytáhne” kostní dřeň. Vzorek v jehle a stříkačce je dále zpracováván, aby mohl být vyšetřen.
Po vyjmutí jehly se místo vpichu dezinfikuje a musí se komprimovat (stlačit) alespoň pět minut.
Po biopsii:
Pacienti po biopsii ještě chvíli v klidu leží, asi cca 30 minut, aby se vyloučilo, že rána krvácí. Poté jsou přesunuti po pokoje, kde dle stavu nějakou dobu ještě pobudou a jsou kontrolováni. Pokud jim byla podána sedace, jsou kontrolováni intenzivněji, tj. měření tlaku, tepové frekvence, dech… Když se neobjeví žádné komplikace, může jít pacient do domácí péče.
Pacient je upozorňen, že až vyprchají účinky anestetika, může se objevit bolest v místě vpichu. Mohou si vzít léky snižující bolest. Bolest by však neměla být intenzivní, pokud však je, je vhodné kontaktovat lékaře.
Komplikace biopsie kostní dřeně:
Každý zákrok může mít komplikace. U biopsie jsou vzácné, ale pokud se vyskytnou, jedná se hlavně o
- bolest v místě vpichu
- poškození nervu, v oblasti odběru může procházet nerv a jehla jej může poranit. To se projeví jako změna čití či necitlivost. Většinou dojde k nápravě do několika týdnů
- krvácení z místa vpichu
- infekce v místě vpichu, či dokonce kosti
- nedostačují velikost či poškození odebraného vzorku