Domů Nemoci Biopsie prostaty

Biopsie prostaty

Rakovina prostaty je u nás v současné době druhým nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Jeho výskyt je spojen především s vyšším věkem – první příznaky se objevují přibližně okolo 70 let.  Navíc s rostoucím věkem jeho incidence dále výrazně stoupá a udává se, že téměř u každého muže nad 90 let je zjistitelné tzv. latentní (skryté) stádium tohoto karcinomu. Protože se karcinom prostaty v časných stádiích projevuje podobně jako zvětšená prostata obtížemi s močením, je nutné provést speciální vyšetření k stanovení správné diagnózy – tzv. biopsii prostaty.

Co je to biopsie prostaty a jak se provádí?

Biopsie prostaty je urologické vyšetření, které se provádí při podezření na zhoubný nádor tohoto orgánu. Slouží k odběru vzorku prostatické tkáně za účelem jeho histologického rozboru, během kterého se v laboratoři stanovuje konečná diagnóza. Protože se prostata nachází v blízkosti konečníku, není možné se k ní dostat jinak, než právě přes něj. Před samotným bioptickým odběrem speciální jehlou se do konečníku zavede ultrazvuková sonda, aby bylo možné odběr bezpečně kontrolovat. Sonda je potřena gelem, který znecitlivuje a působí proti bolesti. Současně s ní se do konečníku zavádí tzv. bioptická pistole se speciální jehlou. Díky pistoli, která umožňuje rychlé vysouvání a zasouvání jehly je možné provést několik odběrů prakticky během chvilky. Běžně stačí 6 – 12 vzorků z různých anatomických částí prostaty (dle podezření na výskyt karcinomu), které jsou následně odeslány do laboratoře ke zpracování.

Samotné zobrazení prostaty ultrazvukem je k posouzení nádorové diagnózy nedostačující. Ultrazvukem lze zjistit pouze velikost (objem) prostaty, případně míru prorůstání karcinomu do okolních struktur, ale k diagnostice karcinomu je nutný laboratorní rozbor odebrané tkáně. Sondou se během vyšetření přesně vyhledává místo odběru.

Před a po vyšetření

Vyšetření se v žádném případě není nutné obávat, i když může být pro někoho nepříjemné a občas může být spojeno i s bolestí. Několik dnů před biopsií prostaty se zhotovují testy krevní srážlivosti a vyšetřuje se moč, zda se v ní nevyskytují některé bakterie. Před vyšetřením pacient ze své vlastní vůle podepisuje tzv. informovaný souhlas s vyšetřením, což je ve skutečnosti papír, na kterém je člověku znovu vše vysvětleno. Samotný výkon se provádí s naplněným močovým měchýřem a naopak vyprázdněným konečníkem – večer před vyšetřením proto musí pacient použít čípek. Vyšetření trvá přibližně 15 minut a pacient po něm zůstává v ordinaci lékaře ještě 60 minut (případně je hospitalizován na jeden den v nemocnici pro sledování). Pacient se po vyšetření vymočí a následně by měl vypít 500 ml vody a i nadále dodržovat zvýšený pitný režim. V den zákroku by měl pacient zůstat v klidu a šetřit se.

Komplikace vyšetření

Přestože je biopsie prostaty běžným vyšetřením a lékaři při něm vždy postupují tak, aby nedošlo k jakýmkoli komplikacím, mohou se některé přeci jen vyskytnout. Tyto komplikace jsou však pouze dočasné a vždy řešitelné. Protože je při vyšetření prostata podrážděna a narušena, u mnoha pacientů se následně objevuje přechodný výskyt krve v moči a krvácení z konečníku. Toto krvácení se brzy samo upravuje. Dále může dojít ke ztížení odtoku moči a její dočasné retenci (zadržování). Poslední možnou komplikací je i přes maximálně aseptický průběh vyšetření možnost zanesení infekce do močových cest. Zánět se typicky projevuje zvýšenými teplotami, obtížemi s močením, případně bolestí.

Význam vyšetření

Biopsie prostaty je součástí mozaiky vyšetření, která jsou nutná pro rozlišení benigního zvětšení prostaty od jejího zánětu či dokonce karcinomu. Biopsie je jedinou metodou, jak lze zhoubný nádor zachytit ve včasném stádiu a zvýšit tak pacientovu šanci na uzdravení. Vyšetření se proto provádí vždy při nálezu zvětšené prostaty (pohmatem přes konečník) a při zvýšení tzv. PSA – Prostatického Specifického Antigenu. PSA se zjišťuje z krve a jedná se o tumor marker prokazatelný právě při zhoubném nádoru. Jeho výskyt v krvi však také nemusí jednoznačně ukazovat na rakovinu, právě proto je biopsie prostaty nejspolehlivější metodou v diagnostice jejího karcinomu.

Zdroj obrázku: toalet

2 KOMENTÁŘE

  1. Biopsie prostaty
    Dobrý den,
    mám 66 let. Před biopsií prostaty jsem měl stav PSA 4,8. Po 12 vzorcích biopsie prostaty s negativním výsledkem se mě za půl roku při kontrole zhoršilo PSA na 7,6. Je možné, že u citlivých jedinců biopsie prostaty zvyšuje PSA ?
    Děkuji za odpověď.
    Příjemný, pohodový den

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here