Domů Nemoci Vyšetření, operace Biopsie štítné žlázy

Biopsie štítné žlázy

Biopsie štítné žlázy nepatří dnes už k nikterak výjimečným vyšetřením. Jde o často prováděné vyšetření, které lékař indikuje hned z několika důvodů. Ponejvíce se jedná o bližší diagnostiku uzlů ve štítné žláze, které se objevují až u 40% žen ve věku nad 50 let. Příčina jejich vzniku je však různá, a proto je nutné provést hlubší zkoumání. Nejlepší diagnostickou metodou je přitom právě dotyčná biopsie.

Uzly ve štítné žláze mohou vzniknout následkem autoimunitního procesu, mohou být zánětlivé, objevit se mohou i vlivem nedostatku jódu anebo rakovinového bujení. Biopsie pak dokáže velmi rychle odhalit skutečnou příčinu. Pouze 5% z veškerého počtu uzlů je rakovinových.

Co je biopsie štítné žlázy

Biopsie štítné žlázy je miniinvazivní vyšetření, které probíhá na odborném pracovišti, při němž lékař s pomocí tenké jehly odebere malý vzorek tkáně z štítné žlázy. Vzorek se natře na sklíčko, které se dále vyšetřuje pod mikroskopem. Vyšetření je efektivní metoda, která je v medicíně využívána již od padesátých let minulého století. Dnes se pro větší přesnost provádí pod kontrolou ultrazvuku anebo CT.

Jak se provádí biopsie štítné žlázy

Zákrok se provádí ambulantně při lokálním umrtvení. Nemocný přitom leží na zádech. Paže má vypodloženy polštáři. Místo se dezinfikuje, umrtví a tenkou jehlou se napíchne přesně označené místo. S kontrolou ultrazvuku se pak zacílí uzlík a odebere se vzorek tkáně. V případě potřeby většího odběru většího vzorku, se užívá větší jehly. Kůži je proto nutné nejprve naříznout. Zákrok obvykle trvá 10-30 minut. Bolest je možné po zákroku cítit 1-2 dny.

Ošetření po biopsii štítné žlázy

Po provedení biopsie jdete domů ihned (pakliže se neobjeví nějaké komplikace). Biopsie tenkou jehlou umožňuje sejmutí obvazu již po několika hodinách. Biopsie silnou jehlou potřebuje čas a také pevnější bandáž, která se odstraňuje až za několik dní. Po vyšetření byste se neměli namáhat, a to alespoň na 24 hodin. Běžné denní aktivity však vykonávat můžete. Na bolest si můžete vzít nějaké analgetikum. Dále se řiďte tím, co vám řekne lékař, a to i co se týká sprchování nebo koupání.

Kontraindikace biopsie štítné žlázy

Kontraindikací vyšetření jsou krvácivé stavy, antikoagulační terapie a menstruace.

Komplikace výkonu

Po vyšetření se mohou objevit i nenadálé komplikace, k nimž patří krvácení v místě vpichu, vznik modřiny, podlitiny, nabodnutí průdušnice, závratě, odumření uzlu, infekce, horečka, zimnice, problémy s polykáním a dýcháním, otok krku, bolest a přechodné ochrnutí.

Co se děje se vzorkem?

Vzorek je hodnocen na patologii, biochemii a mikrobiologii. Definitivní nález se lékař dozví za několik dnů od provedení odběru, nejpozději do 14 dnů. Zpracování a vyhodnocení vzorku na patologii trvá déle.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here