Domů Zajímavosti Blahodárné kolostrum (mlezivo): účinky

Blahodárné kolostrum (mlezivo): účinky

KolostrumVětšina laické veřejnosti se domnívá, že vůbec první potravou savcům a tedy i lidem je mateřské mléko, které je produkováno laktací z mléčných žláz v prsou matky. Ve skutečnosti ale tvorbě tohoto mléka předchází ještě tvorba zvláštního sekretu, tzn. kolostra. Kolostrum bylo v minulosti považováno za nezralé mléko, a proto bývalo z prsu matky odstraněno a k novorozenci se tak vůbec nedostalo. Dnes už naštěstí víme, že kolostrum je životodárná látka, která díky svému obsahu důležitých látek hraje velkou úlohu ve vstupu novorozence do života.

Co je kolostrum?

Kolostrum, neboli česky mlezivo, je bílkovinný sekret produkovaný těsně před porodem a několik hodin (24-48) po něm mateřskými mléčnými žlázami. Pro novorozence představuje velkého pomocníka v boji proti prvním infekcím, se kterými se setká, než se u něj vyvine vlastní dokonalý imunitní systém. Kolostrum je složeno z množství potřebných protilátek (imunoglobuliny, cytokiny, laktoferin), esenciálních aminokyselin, vitamínů (A, D, E, C, B1, B2, B6, B12, kyselinu listovou, kyselinu pantothenovou, biotin, niacin), minerálů a stopových prvků (sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, jód, chrom), které se výrazně podílí na ochraně čerstvě narozeného jedince před škodlivinami nového okolního prostředí. Kolostrum je důležité zejména pro jiné savce, u nichž není nahrazováno placentou tak jako u člověka. Sekret zvířecích matek obsahuje až 20x více biologicky aktivních látek a pro mládě je nepostradatelný pro přežití několika prvních dnů po porodu. U lidí se kolostrum během několika prvních dní mění v klasické mateřské mléko, které obsahuje další látky (zejména bílkoviny) nezbytné pro správný vývoj jedince.

Lze kolostrum využít i jinde než u novorozenců?

Jak už bylo napsáno, kolostrum bylo donedávna považováno za nekvalitní nezralé mléko. Když vědci pochopili jeho význam, byl to velký krok pro zdraví všech čerstvě narozených dětí. V současnosti, kdy už je kolostrum pro své výjimečné složení doceněno, začíná být lékaři využíváno i k ochraně zdraví dospělých lidí. Na trh (i český) se dostávají stále nové produkty z upraveného kolostra, které mohou být našemu zdraví prospěšné. Sehnat je můžete například v lékárnách a v prodejnách se zdravou výživou. K výrobě produktů z mateřského kolostra se používá kolostrum kravské (bovinní), které se jeví až 30x bohatší na obranné a růstové faktory než kolostrum lidské. Jeho moc spočívá ve zvyšování obranyschopnosti organismu proti působení virů, bakterií, choroboplodných hub a kvasinek. Podporuje tak léčbu některých onemocnění, zmírňuje projevy jarních alergií, zpomaluje proces stárnutí organismu a preventivně působí proti četným infekcím, způsobených například bakteriemi escherichia coli, salmonella, streptococcus, staphylococcus a cryptosporidia.

Jak konkrétně kolostrum pomáhá?

Kolostrum tedy stimuluje zvýšení imunitních reakcí. Snadno díky němu předejdeme klasickým sezónním nemocem jako je angína a chřipka. Další složky kolostra se rozkládají a působí v zažívacím traktu, včetně střev. Zde brání organismus před infekcí zákeřnou bakterií Helicobacter pylori, která je původcem obávaných žaludečních vředů a někdy také rakoviny žaludku. Ve střevech zase eliminuje bujení nemocí, jako jsou Crónova choroba, gastritida, kolitida, ale i některé typy rakoviny. Efektivní bylo kolostrum i při léčbě infekčních průjmů. Látky obsažené v kolostru totiž podporují růst bifidobakterií a pomáhají tak obnovovat přirozenou střevní mikroflóru.  Růstové faktory, které jsou v kolostru vedle těch obranných také hojně zastoupeny, urychlují regeneraci ran a svalů po úrazech a poškozených nervů. Využitelné jsou proto také v tzv. „anti-aging“ medicíně, která se zabývá možnostmi, jak zpomalit projevy stárnutí lidského organismu, ve kterém věkem těchto růstových faktorů značně ubývá.

Kolostrum je pro své složení vysoce ceněným doplňkem, který novorozencům umožňuje snadný start do života a dospělým pomáhá v boji proti chorobám. Jeho užívání může být prospěšné při oslabení organismu a jeho snížené obranyschopnosti, po léčbě antibiotiky, při alergiích, průjmech a zažívacích obtížích a při opakovaných infekcí zejména horních cest dýchacích. Může také značně zpomalovat procesy spojené se stárnutím a tím výrazně zvyšovat kvalitu lidského života v období stáří.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here