Domů Nemoci Kosti a svaly Bolest achilovky

Bolest achilovky

Achilovka se nachází v oblasti paty, kam přichází po zadní straně bérce, čímž spojuje lýtkový sval a patní kost. Jde o důležitý prvek naší nohy, protože nám usnadňuje chůzi. Jejím úkolem je totiž pomoci nám se zvedáním paty ze země. Jedná se o pohyb, který si ve chvíli zdraví neuvědomujeme a bereme jako samozřejmost, když je však achilovka poškozena, každý krok je nám spočítán a my za něj draze platíme.

Bolest achilovky může být způsobena traumatem, zánětem, nadměrným dlouhodobým přetížením, věkovými změnami. Bolestivost paty však může být spojena i s Bechtěrevovou nemocí a plochou nohou.

Zánět ochranného obalu achillovy šlachy

Zánět obalu achillovy šlachy, tendosynovitida, patří k těm nejčastějším problémům spojených s achillovou šlachou, který velmi často vzniká následkem přetížení nebo běháním. Zánětem však poměrně často trpí i určitá povolání, jako tesaři, zubaři, hudebníci nebo pracovníci kanceláří. Větší sklon pro onemocnění mají lidé, kteří trpí také revmatoidní artritidou, sklerodermií, dnou, cukrovkou, reaktivní artritidou a kapavkou.

Projevy zánětu

Zánět se projevuje otokem v dané oblasti, bolestí, ztuhlostí a zduření šlachy. Oblast může být na dotyk teplá.

Léčba

Stav se léčí klidovým režimem, studenými obklady, léky proti bolesti a zánětu (nesteroidní antirevmatika. kortikoidy) a fyzikální terapií. Vhodnou metodou je masáž, TENS (elektroléčba) a léčebný ultrazvuk. V tom nejhorším případě, kdy konzervativní léčba nezabírá, uchyluje se k operativnímu řešení, při němž dochází k odstranění poškozených obalů v okolí šlachy.

Prevence

  1. Posilujte a protahujte lýtkové svaly. Noste správné boty.
  2. K dalším příčinám bolesti achilovky je zánět šlach nebo její přetržení.

Poranění šlachy

K tomuto poškození rovněž dochází ponejvíce v rámci sportovních aktivit, a to zejména př běhání. K poškození šlachy může dojít i v rámci provozování každodenních činností, což vede k přetěžování. Problémy se projevují zhoršující se bolestí, tuhostí, která může být horší ráno než večer, slabostí postižené oblasti, zhoršeným pohybem, praskáním při pohybu, otokem, teplem a zarudnutím. Objevit se může i hrčka.

Léčba

Stav se obvykle upraví sám během několika týdnů, pokud k tomu však nedojde, je vhodné, abyste navštívili lékaře. Pro nastavení léčby je nutná pečlivá diagnostika, k níž odborník užívá rentgen, ultrazvuk, MRI. Zdravotní problémy se řeší antibiotiky, paracetamolem a ibuprofenem, ledovým obklady, kortikosteroidy a rehabilitací. Pokud není léčba efektivní, je nutné, aby bylo provedeno chirurgické řešení.

Prevence

Aby se zranění neopakovalo, tak je důležité, aby před sportem došlo k rozcvičení a protažení. Noste vhodnou obuv. Cvičte! Vyhněte se opakujícím se pohybům, pokud to není možné, dělejte si přestávky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here