Domů Nemoci Příznaky Bolest břicha v klimakteriu

Bolest břicha v klimakteriu

Bolest břicha v klimakteriu doprovází ženu během menopauzy. Bolest břicha a křeče samo o sobě běžnými příznaky menstruace, kdy souvisí s poklesem estrogenu nebo výkyvem hormonálních hladin u ženy. U některých tato bolest doprovází i ostrá bolest a nepohodlí v žaludku a v podbřišku nebo v pánevní oblasti. 

Proč ženy bolí břicho v klimakteriu?

Může být ale i signálem pro gastrointestinální problémy, endometriózu a děložní fibroidy. Hormonální terapie může být dost dobrým řešením tohoto problému. Vždy se však o tom nejprve poraďte se svým lékařem, zda je toto řešení ideální právě pro vás. 

V případě bolesti břicha v klimakteriu se předpokládá, že hlavním důvodem těchto bolestí jsou různé hladiny estrogenu a progesteronu, které mají dopad na dělohu a struktury kolem ní. Tyto křeče, které způsobují nepohodlí a utrpení v dolní části břicha, jsou srovnatelné s těmi, které se vyskytují během menstruace, ale vyskytují se během přechodu menopauzy. 

Jak taková bolest břicha v klimakteriu vypadá, co ji charakterizuje?

Tyto křeče jsou často popisovány jako bolesti žaludku, bolesti v podbřišku a menstruační bolesti během menopauzy. Může se cítit jako tupá bolest nebo silné křeče, které se šíří po celém břiše nebo se soustředí v dolní pánevní oblasti. Mohlo by to být dočasné nebo dlouhodobé obyvatelstvo a občas dokonce vykazuje periodický vzor podobný vašemu. Kromě střevních poruch, nadýmání, plynatosti, nevolnosti a zvracení může další starosti způsobit neočekávané vaginální krvácení. Mohlo by to také znamenat základní stav, jako jsou fibroidy, endometrióza nebo gastrointestinální problémy. 

Křeče v břiše jsou jen jedním příkladem fyzických příznaků, které tělo zažívá během menopauzy, když se přizpůsobuje nové hormonální rovnováze. Tyto informace dláždí cestu k důkladnějšímu pochopení základních hormonálních změn, které způsobují nepohodlí v menopauze. 

Co způsobuje bolest břicha

Menopauzální bolest břicha je primárně způsobena kolísáním hormonálních hladin a dalšími faktory souvisejícími s fyziologickými změnami, k nimž v tomto období života dochází. Hormonální změny, zejména ty, které souvisí s hladinami estrogenu, mohou ovlivnit reprodukční a močový systém a způsobit bolest. Bolest břicha může také vyplývat z endometriózy nebo fibroidů, dvou onemocnění dělohy. Menopauza může zhoršit trávicí problémy, jako je zácpa a syndrom dráždivého tračníku, které mohou bolet břicho. 

Podle studie symptomy gastrointestinálních problémů reagují na kolísající hladiny hormonů, které pak zvyšují bolest břicha. Další studie potom naznačila, že stres a úzkost hrají významnou roli v existenci příznaků bolesti břicha. Vzhledem k množství změn, k nimž dochází během menopauzy, je nevyhnutelná úzkost, která pak vytvoří řadu dalších problémů. 

Bolest břicha v klimakteriu může být ještě zhoršena i dalšími faktory, jako stres, nárůst hmotnosti a snížení fyzické aktivity po menopauze. Výzkum potenciálu hormonální terapie stále pokračuje. 

Jak se řeší bolest břicha

Bolesti břicha v klimakteriu je možné ovládat pomocí volně dostupných léků proti bolesti, alternativní terapií a změnou životního stylu. K zmírnění nepohodlí se používá mnoho strategií od změny životního stylu, až po medikamentózní terapii. Pomoci může dostatečná hydratace, správný odpočinek a úleva od stresu, běžně dostupné léky proti bolesti, mátový čaj, žvýkání zázvoru a v neposlední řadě to je i hormonální substituční terapie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here