Domů Nemoci Příznaky Bolest břicha vlevo od pupku

Bolest břicha vlevo od pupku

Bolest břicha vlevo pod pupkem se může objevit z několika důvodů. Trápí vás tato bolest? A chcete zjistit proč a co to znamená? Máme pro vás odpovědi. 

Bolest na levé straně je často známkou plynatosti, může být však i známkou závažnějšího stavu, jako je divertikulitida, apendicitida nebo žaludeční vředy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. 

Bolest břicha vlevo pod pupkem doprovází: 

  • říhání, nadýmání nebo ztvrdlé břicho
  • pokud však bolest doprovází vysoká horečka, nevolnosti, zvracení nebo silná bolest žaludku, vyhledejte pohotovostní péči, abyste vyloučili některý z výše uvedených závažných stavů. 
  • apendicitida
  • divertikulitida
  • zácpa
  • ledvinové kameny 
  • žaludeční vředy 
  • gastroenteritida 
  • zánětlivé onemocnění střev

Ty nejčastější příčina bolesti břicha na levé straně pod pupkem 

Ačkoli mnoho příčin bolesti na levé straně může být spojeno se žaludkem, bolest v levém dolním kvadrantu se může objevit i v jiných orgánech. Může být snazší diagnostikovat bolest na levé straně, když víte, jaké orgány jsou na levé straně vaše těla. Orgány umístěné ve vašem levém břiše jsou tlusté střevo, levou ledvinu, slezinu, žaludek a slinivku břišní. Pokud nebojujete s plynatostí nebo se zažívacími potížemi, bolest na této straně je obvykle známkou toho, že v jednom z těchto orgánů nebo orgánových systémů není něco v pořádku. 

Zánět slepého střeva 

Pokud cítíte bolest na dva palce vlevo od pupíku může jít o zánět slepého střeva, a to i přesto, že obvykle je zánět spojena s pravou stranou těla. Počáteční bolest totiž začíná obvykle okolo pupíku a může být chybně interpretována jako pocházející zleva. Infekce může způsobit vážné problémy pokud se neléčí. Dávejte si pozor na bolest pohybující se na pravé straně břicha. Okamžitě vyhledejte lékařské ošetření. 

Divertikulitida 

V případě, že jste ve věku okolo 40 let, bolí vás břicho, máte horečku a nevolnost, zeptejte se svého lékaře na divertikulitidu. Divertikulitida je zánět divertiklových váčků v tlustém střevě a jednou z nejčastějších příčin bolesti na levé straně břicha. K dalším příznakům patří nadýmání, otok břicha, křeče nebo citlivost žaludku, bolestivé vyprazdňování a změna vašich běžných střevních návyků a ztráta chuti k jídlu. 

Zácpa 

Další příčinou bolesti na levé straně těla je zácpa. Zácpa je obvykle způsobena nedostatkem pohybu, dehydrataci nebo dietou s příliš nízkým obsahem vlákniny. Tento typ bolesti žaludku způsobuje spoustu nepohodlí a může být bolestivý. Příznaky zahrnují: tvrdá, suchá stolice, namáhání, abychom měli stolici, bolesti břicha nebo křeče, neschopnost se úplně vyprázdnit. 

Ledvinové kameny 

Ledvinové kameny jsou malá ložiska vápníku nebo kyseliny močové, která se hromadí v ledvinách. Jsou neuvěřitelně bolestivé při průchodu močovými cestami. K běžným příznakům patří: Bolest na levé straně nebo bolest zad. Bolest se může objevit i v tříslech. Časté močení, krev ve vaší moči, nevolnost a zvracení a vysoká horečka. 

Žaludeční vředy 

Žaludeční vředy, známé také jako gastritida nebo zánět žaludku, jsou vředy ve výstelce žaludku často způsobené infekce nebo nadměrným užíváním nesteroidních protizánětlivých léků. Mohou způsobit bolest v levé horní části a mohou doprovázet příznaky, jako jsou: špatné trávení, nevolnost a zvracení, ztráta chuti k jídlu, hlodavá nebo pálivá bolest v břiše, pocit plnost po jídle a ztráta váhy. 

Gastroenteritida 

Gastroenteritida je známá i jako žaludeční chřipka, je infekce žaludku, střev nebo obou. Může být způsobeno bakterií, virem nebo parazity a je vysoce nakažlivé. Mezi běžné příznaky gastroenteritidy patří: křeče v břiše a bolesti na levé straně, průjem, nevolnost a zvracení, ztráta chuti k jídlu, svalové bolesti a únava. 

Zánětlivá onemocnění střev 

Zánětlivá onemocnění střev, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, mohou způsobit v levé dolní části břicha. Jedná se o chronické stavy, které způsobují červené, oteklé skvrny na vnitřní výstelce vašeho trávicího traktu, což má za následek silnou, únavu a závažnější příznaky, jako je krvavý průjem a neúmyslný úbytek hmotnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here