Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Bolest dásní

Bolest dásní

Obzvlášť v posledních letech je všeobecně kladen velký důraz na krásný úsměv, jenž je spojen s dokonale bílým chrupem. Jde o symbol zdraví, mládí, krásy i jisté prestiže. Ono, co si budeme povídat, pěkný chrup mnohdy něco stojí (a ne málo). Jenomže, aby byly zuby krásné, je zapotřebí je mít zdravé. Ne vždy je to možné. Někdy zlobí zuby samotné a jindy zase pro změnu dásně. Také vás bolí dásně? Co s tím a proč tomu je.

Bolest dásní nejčastěji způsobuje jejich zánět, ale kromě něj ji může způsobit mechanické poškození anebo fyzické poškození. O co se jedná?

Příčiny bolesti dásní

Bolest dásní, jež je způsobená mechanicky je lokalizovaná na malém prostoru a je způsobena poškozením sliznice něčím ostrým. Může ji způsobit samotné jídlo (třeba kost), ale i kousnutí se. Někdy bolest dásní může vyvolat dokonce zubař při své práci ve vašich ústech. Na úpravu těchto potíží obvykle postačí pravidelné užívání ústní vody, která má antiseptický účinek, v horších případech pak vyplachujte heřmánkem. Samozřejmostí je pečlivé čištění zubů.

Fyzické poškození dásní

Bolest dásní způsobená fyzickým poškozením představuje zajímavou reakci na určité předměty. Může se jednat o reakci na jídlo, příbory, pití teplých anebo studených nápojů, jedení příliš tvrdé stravy, nesprávný způsob čištění zubů (užití příliš tvrdého kartáčku) apod. Takovéto stavy mohou být předzvěstí alergie, oslabené imunity, i toho, že budete nemocní. Někdy takovéto projevy jsou předzvěstí ztráty zubů. Mnohdy se z tohoto problému nakonec vyvine zánět dásní. Je tomu tak proto, že problém je podceňován. Jen si sami přiznejte, kolikrát jste si už spálili pusu? V těchto případech se již velmi často bez návštěvy zubaře neobejdete. Jen ten může totiž odhalit závažnost stavu.

Bolest dásní způsobená zánětem

Bolest dásní, kterou způsobil zánět, patří k těm nejčastějším příčinám. Zánět může způsobit podcenění fyzických příčin, ale na jejím vzniku mají vliv i hormonální poruchy, těhotenství, puberta, rychlý růst anebo také i autoimunitní onemocnění. Záněty je nutné vždy řešit, protože pokud se nebudou léčit mohou vést až k paradentóze. Jistý vliv má i genetika.

Projevy zánětu dásní

K hlavním projevům bezesporu patří bolest dásní, ale kromě toho i krvácení, nepříjemný zápach a zarudnutí. Zánět dásní jde do hlubších vrstev a prostoru okolo zubu. Zasažena může být dokonce i čelist. Dochází i k odhalení kořenů. Moderní stomatologie si dnes však již umí poradit i s úpornými záněty a paradentózou, vy se však musíte aktivně podílet na léčbě i prevenci důkladným a správným čištěním zubů a pravidelným odstraňováním zubních kamenů.

Bolest dásní způsobena zánětem sliznice v ústech (stomatitida)

Velkou bolest dásní může způsobit i zánět samotné sliznice. Je obvykle spojena s průnikem infekce do lymfatických uzlin a může tak dojít i k jejímu přenosu do jiných částí těla. Mnohdy jde o předzvěst oslabené imunity anebo již započaté infekce (herpetické onemocnění, nedostatek vitamínu C, kouření, spalničky, spála spálová angína). K těmto infekcím může docházet v důsledku nesprávné hygieny, ale i z jiných důvodů. Viníkem může být i kandidóza. Infekce je spojena s tvorbou bolestivých vředů, u nichž se bolest zintenzivňuje v kombinaci s některými jídly. Úleva přichází obvykle po několika dnech. Vhodné je sliznici ošetřovat ústními vodami, užíváním bylinkových zubních past, potíráním herbadentem, tea tree oilem, slunečnicovým olejem a gely, které jsou určeny pro prořezávání dětských zoubků. I zde však platí, že pravidelné a pečlivé čištění zubů je holým základem.

3 KOMENTÁŘE

  1. V poslední době jsem měl velké problémy s dásněmi. Otékaly a byly hodně citlivé. Zkoušel doma heřmánek a pár babských rad, pak i mastičku na znecitlivění, ale nic nepomohlo. Nakonec jsem musel k zubaři. Ten mi řekl, že mám zánět.

  2. Je to asi 14 dní, co se mi rozjel zánět dásní. Dostal jsem antibiotika

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here