Domů Nemoci Příznaky Bolest jazyka

Bolest jazyka

Jazyk patří k nejsilnějším svalům v lidském těle. Ve skutečnosti to však není pouze jeden sval, ale celá skupina svalů, k jejichž základním úkolům patří ochutnání jídla a jeho spolknutí a dále mluvení. Zdravý jazyk je pěkně růžový nebo světle červený. Vzhledem k tomu, že jej tak často užíváme, můžeme se střetnout i s různými obtížemi spojené s jazykem. Ať už se jedná o změnu barvy, objevení povlaků anebo také bolesti.

Řada příčin je zcela běžných a nezávažných, kterých se rychle zbavíme, ale jsou i takové problémy, které signalizují mnohem závažnější obtíže a ty bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Jde například o hypovitamínózy, rakovina dutiny ústní nebo třeba AIDS.

Příčiny

Existuje příliš věcí, které mohou jazyk zranit a způsobit tak bolest jazyka. Ať už se jedná o nechtěné kousnutí do jazyka, spálení se o horké jídlo, skřípání zubů anebo také při stomatologickém zákroku. Ublížit si dost dobře můžeme i nevhodným čištěním zubů anebo také nevhodně zvoleným zubním kartáčkem.Častým viníkem jsou zubní protézy, rovnátka anebo užití různých kovových nástrojů stomatologem. Bolest jazyka může způsobit i kouření. Ženy v menopauze si stěžují na tzv. spálený jazyk. Velmi frekventovanou příčinou bolesti jazyka jsou pak i afty. Bolest jazyka vzniká i tehdy, když se jeden nebo více chuťových pohárků zanítí. V té nejhorší fázi může dokonce i zhnisat a vytvořit na jazyku velmi bolestivou kouli. Bolest jazyka vzniká díky infekci, konzumaci kořeněných jídel, snížené štítné žlázy, jako vedlejší účinek užívání některých léků, jako příznak hormonálních změn anebo poruchy imunitního systému. Opomenout nesmíme ani na některé bonbony a jiné pochutiny, alergii na zubní pasty a ústní vodu, které jazyk dráždí a jsou schopny jej poleptat nebo nutriční nedostatky. Bolest jazyka trápí lidi s cukrovkou a chudokrevností. Velmi závažnou příčinou bolesti jazyka je pak rakovina jazyka nebo dutiny ústní.

Vedlejší příznaky

Vedle bolesti jazyka může dojít rovněž i ke změně barvy jazyka, změny chuti, textury jazyka, otoku jazyka, objevit se mnohou pohybové obtíže jazyka, pálení, chlupatý vzhled  a v ústech mohou být  boláky. Bolestivý jazyk může být citlivý, a proto postiženému může ztěžovat příjem stravy, mluvení a polykání.

bolest jazyka

Jak na bolest způsobenou rovnátky

  • V prvé řadě užívejte zubní vosk, který vám ve své ordinaci poskytne ortodontista.
  • Vyplachujte si ústa slanou vodou.
  • Užívejte gely na znecitlivění v dané oblasti.
  • Kousejte pomalu a opatrně. Vyhýbejte se přitom tvrdým a gumovým potravinám a dále pak potravinám s velkým obsahem cukru. Jezte měkká jídla, ale vyhýbejte se lepkavým pokrmům.
  • Zuby si ze zásady čistěte pouze měkkým zubním kartáčkem.

Jak na bolest způsobenou zubní protézou

Jazyk si na novou protézu musí uvyknout. Chce to tedy hlavně čas. Pomoci však může vyplachování slanou vodou několikrát denně. Konzumace měkkého jídla nakrájeného na malé kousky. Úprava zubní protézy a užívání lepidla na protézy, jež ji udrží na svém místě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here