Domů Nemoci Příznaky Bolest kolene při pokrčení

Bolest kolene při pokrčení

Koleno je kloub, která je zodpovědný za vaši pohyblivost a flexibilitu. Vaše kolena se neustále pohybují, ať už si sedáte, vstáváte, ohýbáte, jdete nebo sportujete. Jde o nejčastější kloub, který bývá nějak poškozen. 

Proč mě bolí ohnout koleno

Různé stavy způsobují bolest kolena. Jsou však obvykle spojeny s náhlým, traumatickým poraněním, opotřebením v důsledku  stárnutí nebo poškozením částí kloubu. Bolest kolen může být tupá a bolestivá, může způsobit pocit pálení nebo způsobuje vystřelující bolesti. Můžete také mít pocit, že při ohybu, chůzi nebo vstávání se vaše koleno podlomí.

Nejčastější příčiny, které mohou bolest kolena při ohybu způsobovat

Zranění 

Zranění kolene může způsobit, že vás koleno může bolet, když ho ohýbáte. Pravděpodobně hned po vzniku úrazu budete vědět, že jste si koleno zranili. Nejčastěji za to může pád na tvrdý povrch, ale může to vzniknout i jako důsledek cvičení, sportování nebo vykonávání pracovních aktivit. Pomoci vám v těchto případech může klid, led, komprese a zvednutí dolní končetiny. 

Přetížení

Další příčinou bolesti kolene při ohýbání, jeho nadměrné používání. Bolest se může objevit v přední nebo v zadní části kolena. Zhoršuje se při chůzi do schodů, běhu, dřepu nebo dlouhodobém sezení.Příčinou mohou být i slabé svaly na nohou, napjaté svaly na stehnech nebo v kyčlích, špatné postavení nohou, vysoké klenby nebo trauma z přetrénování. Bolest v tomto případě můžete zmírnit správným protažením před fyzickou aktivitou, budováním svalů kolem kolen nebo nošením ortézy. Lékař vám může doporučit i steroidní injekce. 

Bursitida 

Bursitida nastává, když se zanítí ochranné “polštářky” kolem kloubů v koleni. Ty za normálních okolností pomáhají koleni snadno se pohybovat. A právě k hlavním příznakům burzitidy patří bolest kolena při ohýbání, otok a pocit tepla. Stav odezní po několika týdnech klidu. Nicméně může dojít k jejich opětovnému vzplanutí. A mimo to může způsobit také ztuhnutí kloubů kolem kolen. 

Podvrtnutí kolene 

Podvrtnutý vaz může rovněž způsobit bolest kolene, když se ohýbáte nebo když jdete do dřepu. Vazy jsou tkáně, které drží kosti pohromadě a činí je stabilními, ale mohou se přetáhnout nebo přetrhnout, když otočíte koleno jedním směrem a horní nebo dolní  část nohy se přitom otočí jiným směrem. V důsledku kroucení nebo ohýbání při fyzických aktivitách si pak můžete poškodit vaz. Natažený vaz se časem zahojí odpočinkem. Možná budete muset nosit ortézu, abyste imobilizovali kloub, dokud se nezahojí. Natržený vaz může vyžadovat operaci. 

Zánět šlach 

Zánět šlach může způsobit otoky a koleno pak může bolet, když ho ohýbáte. Šlachy jsou tkáně, které připevňují svaly ke kostem, aby napomáhaly pohybu. Tendonitida nastává, když se šlachy zanítí z nadměrného používání. Často se vyskytuje u běžců kvůli opakovanému pohybu kolen při běhu. Tento stav může způsobit oslabení šlach a zranitelnost kolen. Mírný zánět šlach se zlepší odpočinkem a odpočinkem od činnosti, která jej způsobila. 

Artritida 

Artritida je chronický zánět kolenních kloubů. Může způsobit bolest při ohýbání, otok i ztuhlost kolenních kloubů. Několik typů artritidy může ovlivnit koleno, včetně osteoartritidy, což je nejběžnější forma artritidy. Jde o degenerativní stav, kdy se chrupavka v koleni časem opotřebovává, protože se vyvíjí pomalu, bolest se může časem zhoršovat. Může být v jednom, ale i v obou kolenách. V případě revmatoidní artritidy jde potom o chronické onemocnění, které napadá klouby a obvykle postihuje obě kolena, protože je to ve skutečnosti autoimunitní onemocnění. Postraumatická artritida se vyvíjí po zranění, kdy trhliny ve vazech mohou oslabit stabilitu kolene a způsobit to může opotřebení kolenního kloubu. 

Pomoci vám v tom mohou protizánětlivé léky, změna životního stylu, cvičení s nízkým dopadem, omezení aktivit, které zhoršují stav. 

1 komentář

  1. otoky kolen avelka bolest i v klidu. delaji se mne takove boule a ty taky boli. uz jsem vyzkousela ruzne masti . ale bohuzel nic nepomaha. ps. jiz jsem prodelala sestkrat covid. ten prvni byl nejhorsi upadla jsem do comatu prestali mne pracovat plice asrdce mozek mne pracoval jen na 40 procent, lekari uz nedavali zadnou nadeji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here