Domů Nemoci Kosti a svaly Bolest kolene

Bolest kolene

Bolest kolene patří mezi poměrně časté zdravotní problémy, které postihují nejen pacienty ve věku seniorů, ale také mladší dospělé a adolescenty. Kromě pacientů vyššího věku představují významnou rizikovou skupinu sportovci. Bolest kolene může mít několik různých příčin, mezi nejčastější z nich patří artróza, poranění menisku a poranění vazů.

Obvyklá příčina: artróza

Bolest kolene
Bolest kolene

Artróza, chronické neléčitelné onemocnění kloubů, patří mezi nejčastější příčiny, které způsobují bolest kolene. V koleni se artróza (gonartróza) většinou vyskytuje ve formě osteoartrózy, která bývá způsobena nadměrným opotřebením kloubu. (Významným rizikovým faktorem je nadváha, která zvyšuje zátěž působící na kloub.) S osteoartrózou se tak setkávají lékaři především u pacientů vyššího věku, kteří po mnoho let kolenní kloub namáhali (kolenní kloub patří mezi nejvíce namáhané klouby vůbec, takže s postupem času dochází k jejich opotřebení), ale není to pravidlem. Neméně rizikovou skupinu tvoří sportovci, kteří nadměrně zatěžují kolenní klouby. Kromě nadměrného opotřebení kloubů jsou pak další možnou příčinou onemocnění kloubů, například revmatoidní artritida nebo Crohnova choroba. Při artróze dochází k postupnému úbytku chrupavky, to má za následek, že se o sebe při pohybu třou kosti, což je velmi bolestivé. Typickým příznakem artrózy je právě bolest při pohybu a dále pak problémy s hybností. Pacientovi činí obtíže pokrčit koleno, má problémy se vstáváním z postele, atd. Jiným velmi závažným symptomem jsou otoky. Artrózu nelze zcela vyléčit, pouze je možné zmírňovat a zpomalovat její průběh. Pacientům se podávají chondroprotektiva, analgetika, nesteroidní antirevmatika a další léky. Pokud je konzervativní léčba neúčinná, přistupuje se k náhradě kloubu za umělý – endoprotéza.    

Poranění menisku

V důsledku poranění menisku postihuje bolest kolene pacienty všech věkových skupin. U mladších pacientů je toto poranění nejčastěji způsobeno úrazem (například při kontaktním sportu), u dříve narozených pak degenerativním onemocněním kloubů. Typickými příznaky kromě bolesti kolene jsou v tomto případě natékání kolene a jeho omezená hybnost, zvýšená citlivost při tlaku na meniskus, praskání v koleni a otoky. Poranění ve většině případů vyžaduje operaci, někdy k řešení problému postačí konzervativní léčba. Stejně jako v případě artrózy se při diagnostice používá rentgenové vyšetření.

Poranění vazů

Dalším problémem, který často postihuje především sportovce, je poranění vazů. Poranění vazů se rovněž projevuje bolestí a obtížemi s hybností. Léčba závisí na míře závažnosti poranění, obvykle si však situace vyžádá operační řešení, kterým je rekonstrukce vazů. Přestože je operace spojena s celou řadou rizik, mezi něž patří nestabilita kolene, k pooperačním komplikacím dochází jen zřídka. Důležitou součástí celého procesu léčby je fyzioterapie – pooperační stav vyžaduje důsledné dodržování rehabilitačního programu.

Ostatní možné příčiny

Výše uvedenými zdravotními obtížemi se pochopitelně okruh možných příčin nevyčerpává, patří do něho mimo jiné bursitida (kdy vlivem častého a nadměrného namáhání kolenního kloubu dojde k zánětu tíhového váčku neboli bursy, bursitida může být i na ruce) a chondropatie čéšky (v tomto případě pacient pociťuje bolest v oblasti pod čéškou, bolest je způsobena měknutím chrupavky a postihuje zejména pacienty mladšího věku, rizikovou skupinou jsou mladé ženy). Méně častou příčinou je pak dna. V případě dna se přistupuje k metodám konzervativní léčby, pacientům se podávají přípravky, které rozpouštějí uráty.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here