Domů Nemoci Kosti a svaly Bolest krční páteře

Bolest krční páteře

Bolest krční páteře patří mezi zdravotní obtíže, které v poslední době trápí velkou skupinu pacientů. Nejčastějšími příčinami jsou nezdravý životní styl a špatné držení těla. Bolesti krční páteře mohou mít rovněž na svědomí různé nemoci, jako je například zánět mozkových blan nebo Běchtěrova choroba.

Krční páteř jako část těla

Krční páteř je nekřehčí, a zároveň nejpohyblivější částí páteře. Skládá se celkem ze sedmi obratlů, po jejichž stranách jsou životně důležité cévy a nervy. Když dojde k poruše svalů krční páteře, může se to projevit omezením pohybu, tuhnutím, anebo nepříjemnými bolestmi, Bolest krční páteře často doplňuje bolest hlavy.  které mohou mít buď stálý charakter, anebo se projevovat jen při určitých pohybech. Bolesti mohou nabývat různé intenzity od mravenčení, přes pálení, až po prudkou vystřelující bolest. Bolesti krční páteře jsou často spojeny s dalšími komplikacemi, jako je například bolest hlavy (cervikokraniální syndrom, což je porucha krční páteře projevující se bolestmi hlavy v týlu, která se může šířit také do rukou) či migréna, motání hlavy, závratě, ale také hučení v uších.

Co bolesti způsobuje

A co tyto bolesti způsobuje? Ve většině případů je příčinou zdravotních problémů s páteří všeobecně nezdravý životní styl. Nejvíce ohroženi jsou přitom lidé, kteří vykonávají sedavé zaměstnání, kdy sedí celé dny u počítače (a často i na nevhodné židli) nebo za volantem, a mají minimum pohybu. Velmi častou příčinou je také špatné držení těla, jehož následkem může dojít k zablokování páteře, skřípnutí nervu a dalším obtížím. Bolest krční páteře může rovněž způsobit dlouhodobé nošení nevhodné obuvi, nevhodná poloha během spánku, nebo stresové situace způsobenou vážnými partnerskými či pracovními problémy, ale také abstinenčními příznaky, například při odvykání kouření. V četných případech je bolest krční páteře spojena s vážnými onemocněními.

Následek nemocnění a úrazů

Může se jednat o zánět mozkových blan (projevuje se především vysokou horečkou, nevolností podobnou chřipkovým stavům, přecitlivělostí na světlo a bolestmi šíje), zánět mozku (neboli encefalitidu způsobenou například infikací nakaženým klíštětem, projevující se obdobnými symptomy jako zánět mozkových blan), nebo o Běchtěrovu chorobu, což je chronické onemocnění obratlů páteře a dalších kloubů, kdy dochází k nahrazování chrupavek a vaziva kostmi. Laicky řečeno se jedná kostnatění a srůstání páteře projevující se bolestmi v kříži, ztuhlostí, obtížemi při vstávání, atd. Dalšími symptomy jsou únava, zvýšená teplota a často i zánět oční duhovky. Bolest krční páteře může být rovněž spojena s onemocněním nervového systému, v případě poškození jednoho nervu se hovoří o neuropatii, v případě poškození více nervů o polyneuropatii.

Bolest krční páteře může být také následkem poúrazových stavů. Jako příklad se často uvádí tzv. syndrom prásknutí bičem (Whiplash syndrome), což je stav, k němuž dochází v důsledku dopravní nehody, pádu z koně nebo při jiné prudké změně pohybu, která sice nezpůsobí vážné poškození páteře, ale tkání krční páteře, které mohou bolesti způsobovat.

Pomoc při bolesti

A jak si od bolesti ulevit? Akutní bolest krční páteře mohou zmírnit masáže, nahřívání, teplé obklady nebo krční opora, buď v podobě krčního límce, který se dá koupit ve zdravotních potřebách, anebo jeho alternativy, například ve formě kusu látky z pevného materiálu, který si pacient uváže jako šátek. Další, hojně využívanou pomoc, kterou většina z nás preferuje, nabízejí analgetika, která sice přinášejí rychlou a účinnou úlevu, neřeší však samotný problém. Ten může dlouhodobě vyřešit pravidelné sportování, vhodné je například plavání, nebo posilování a protahování zkrácených svalů. V případech, kdy bolest způsobuje špatné držení těla, je součástí prevence také nácvik správného držení těla. S tím Vám může pomoci buď ortoped, nebo trenér v posilovně.

V případech, kdy za bolestmi krční páteře stojí některé z výše uvedených onemocnění, řešení spočívá v léčbě konkrétního onemocnění, často v kombinaci s analgetiky či opiodními analgetiky.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Bojím se, abych s tím neměl problémy, většinu dne prosedím u PC a pak jdu běhat, posilovat …

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here