Domů Nemoci Příznaky Bolest křížové kosti

Bolest křížové kosti

Bolest křížové kosti je u nás dost často zaměňována s výhřezem plotýnky nebo s problémy spojené s kyčlemi. V reálu je příčina umístěna přesně tam, kde na zádech vidíme dva důlky. 

Problematika křížové kosti

Křížová kost představuje dost kritický bod v těle člověka, kde se propojuje spodní část páteře s pánví. Děje se tomu tak díky sakroiliakálním kloubům. Tato oblast musí čelit obrovským váhovým silám, a proto je poměrně tuhá a spojení je skutečně napevno. Tyto klouby umožňují pouze několik stupňů pohybu.  přes tuto skutečnost je však tento jemný pohyb velmi důležitý. V případě, že se tyto klouby nedokáží z různého důvodu pohybovat (buď z důvodu ztuhlosti nebo z přetížení), objevuje se bolest křížové kosti. 

Co to znamená? 

Zjednodušeně to, že pokud se chcete vyhnout bolesti v této oblasti,  je velmi důležité, udržet spojení křížové kosti s pánevními kostmi v pohybu. Fungovat by měly všechny zdejší svaly a vyhnout byste se měli i úrazům. Nebezpečná je i hypermobilita, která je pak spojena s nadměrným a nekontrolovatelným pohybem v této oblasti. U těchto stavů se kloubní spojení často dostane do abnormálního postavení, jež zátěž kloubů zvyšuje a může způsobit bolest této oblasti. 

Bolest křížové kosti

Bolest křížové kosti není spojena pouze s bolestí v daném místě, v reálu bolest odtud vystřeluje a vy ji tak můžete cítit hluboko v pánvi, hýždích, kyčlích, tříslech a kolikrát i v nohou. Chronické bolesti mohou být tak urputné, že vás mohou omezovat v běžném životě. 

Co tedy bolest křížové kosti způsobuje? 

Příčinou bolesti této oblasti je tedy buď hypermobilita (nestabilita a dynamická svalová slabost) nebo naopak hypomobilita (ztuhlost). Druhá možnost je pak spojena s ankylozující spondylitidou. 

Jak vzniká hypermobilita? 

Pro stabilitu tohoto skloubení jsou velmi důležité hluboké svaly vašeho břišního jádra. Jde konkrétně o transverzální abdominia a šikmé břišní svaly. Dále také bylo odhaleno, že hluboké hýžďové svaly jsou důležité pro kontrolu pánve a kyčle. Vedle všech tří hýžďových svalů tu hrají důležitou roli i svaly zvané piriformus, gemellus superior, obturator internus i quadratus femoris. 

Velmi častým viníkem bolesti v této oblasti je vykonávání ohybu vpřed, chůze po schodišti, horolezectví, zvedání se ze sedu do stoje. Někdy se objeví u pohlavního styku a zhoršují bolesti v průběhu menstruace. 

Diagnostika

Stanovení přesné diagnózy je velmi obtížné. Příznaky mohou klamat a mohou navádět k problémům s jinou oblastí zad. Vhodnou metodou je rtg, ale vůbec nejpřesnější je MRI, jež prokáže zánět tohoto kloubu. 

Léčba

U akutního stavu se nejprve medikují léky na bolest a protizánětlivé léky. Faktem ale je, že ty nevyřeší příčinu vzniku bolesti. Pro mírnění bolestí můžete použít i ledové nebo teplé obklady. Efektivní jsou i obstřiky. Bez cviků se to však neobejde. Výhledově vám může pomoci stabilizační pás. Správné cvičení na posílení svalstva této oblasti je však nejefektivnější. Cvičení funguje léčebně i preventivně.  

Co byste ještě měli vědět

  • Běh není pro váš problém vhodný
  • Chůze někomu stav zlepšuje a někomu právě naopak
  • Protažení svalů kyčle a pánve obvykle mírní bolest v této oblasti. 
  • Pozitivně působí i masáž, plynové injekce a akupunktura.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here