Bolest ledvin je příznakem onemocnění močového ústrojí, nejčastěji se jedná o zánět ledvin nebo o ledvinové kameny. Ledviny jsou životně důležitým orgánem zodpovědným za očistu celého organismu, a proto je důležité tak závažné příznaky, jako je právě bolest ledvin, nepodceňovat a včas vyhledat lékařskou pomoc.
Příznaky onemocnění

Základní funkcí ledvin jakožto párového životně důležitého orgánu je zajišťovat nepřetržité čištění krve od odpadních látek, které se v ní hromadí, a regulovat množství vody v těle. (Škodliviny jsou vyplavovány z těla močí společně s vodou.) O onemocnění ledvin hovoříme, pokud je tato funkce narušena. Onemocnění ledvin obecně jsou spojena s následujícími příznaky: bolest ledvin (bolest zad v bederní krajině) zadržování tekutin v těle, problémy při močení (časté nucení na močení a bolest při močení), tmavá barvy moči, přítomnost krve v moči, nechutenství, nevolnost a zvýšená únava. Konkrétní příznaky pak závisí na onemocnění samotném. U některým pacientů se může objevit kožní vyrážka a problémy s dušností.
Zánět ledvin
Zánět ledvin neboli pyelonefritida je velmi závažné onemocnění způsobené bakteriální infekcí, která napadá ledvinovou tkáň. Nebezpečnost onemocnění spočívá v tom, že se může rozšířit do krevního oběhu, což může vést k otravě krve (životně ohrožující stav, který v případě neposkytnutí včasné lékařské péče vede ke smrti pacienta). Infekce se do ledvin dostane nejčastěji z jiné části močových cest (například zánět močového měchýře se může rozšířit až do oblasti ledvin). Pacienti se zánětem ledvin mají vysokou horečku, zimnici, úporné bolesti hlavy a jsou sužováni bolestí ledvin. Zánět ledvin se léčí antibiotiky. Zdravotní stav pacienta si nezřídka vyžádá hospitalizaci ve spojení s nitrožilní aplikací antibiotik. Důležitou součástí léčby je zvýšený pitný režim. K tlumení bolestí se podávají analgetika. Onemocnění je diagnostikováno na základě popsaných příznaků (anamnézy) a vyšetření krve. Rizikovou skupinu pacientů, kteří jsou obecně náchylnější k bakteriální nákaze, představují lidé se sníženou funkcí imunitního systému. Záněty ledvin často trápí diabetiky. Pokud dojde k selhání ledvin, je životně důležité, jejich činnost nahradit (dialýza).
Ledvinové kameny
Další závažným a velmi častým onemocněním spojeným s bolestí ledvin jsou ledvinové neboli močové kameny. U pacientů dochází ke vzniku kamenů v ledvinách (kameny mohou vznikat i v dalších částech močového ústrojí). Kameny vznikají postupně a jsou tvořeny usazeninami solí a minerálních látek, které krystalizují. Nejčastější příčinou onemocnění je nedostatečný pitný režim, mezi další pak patří zvýšené vylučování minerálních látek do moči, nebo nedostatek některých důležitých látek, jako je především hořčík.
Ledvinová kolika
Kámen, který se dostane do ledvin, způsobí ledvinovou koliku. Ledvinová kolika je charakteristická silnou bolestí ledvin, bolestmi vystřelující z boků do oblasti třísel, dále pak bolestmi při močení, přítomností krve v moči a nevolností Léčba spočívá v odstranění ledvinových kamenů, což lze několika způsoby. Buď rázovou vlnou, laserem, nebo chirurgicky. Další část léčby je založena na medikaci, pacientům se podávají léky na rozšíření močových cest (spasmolytika), diuretika, analgetika a další medikamenty. Při diagnostice se používá ultrazvukové vyšetření, podstatná je také anamnéza, neboť zde hraje velkou roli i dědičnost.
Prevence
Onemocněním ledvin lze do jisté míry předcházet dodržováním zásad zdravé životosprávy, důležitý je především dostatečný pitný režim. V chladné části roku bychom měli mít ledviny v teple. V případě prvních příznaků onemocnění by měli pacienti co nejdříve vyhledat lékaře.
Foto: Freeimages.com