Domů Nemoci Příznaky Bolest malíčku na ruce

Bolest malíčku na ruce

Malíček na ruce se velmi snadno nějakým způsobem zraní, nebo dokonce zlomí. I když se to nezdá, mají v našich životech důležitou roli. Používáme je každý den. Jejich bolest je spojena ponejvíce s úrazy, a to především s těmi sportovními, pracovními, haváriemi a infekcemi.

Proč bolí malíček u ruky

Bolest malíčku může být spojena s kostmi, svaly, klouby, šlachami, krevními cévami i pojivovými tkáněmi. Bolest se rovněž může objevit i u nemocných s osteoartritidou nebo revmatoidní artritidou nebo zánětem kloubů. 

Nejčastější příčiny

Nejčastější příčinou bolavého malíčku jsou traumata. Zranění si můžete způsobit pádem, vykroucením, dopravní nehodou, při rvačce, v rámci sportu. Nejvíce jde o dislokace, zlomeniny a modřiny. Malíček může být zlomen i díky nadměrné opakované námaze. To pak jde o stresovou zlomeninu, která potkává především sportovce. Podvrtnutí vazu je spojena s modřinou a bolestí. Dochází k tmu ve chvíli, když prst dáme do polohy, která je za hranicí normálního rozsahu pohybu. K dalším příčinám můžeme přiřadit štípnutí hmyzem, popáleniny, puchýře i omrzliny. 

Další příčiny

Kirnerova deformita

Kirnerova deformita představuje zakřivení malíčku směrem do dlaně k palci. Dojít k tomu může po zlomeninách, omrzlinách, infekcích kosti, ale také to může být už vrozená vada. 

Kladívkový prst

Kladívkový prst, basketbalový prst, tak bývá označen prst, u něhož je poškozen extensor šlachy u posledního kloubu prstu. Ten nejde narovnat. Stav je spojen s modřinami, otoky a bolestí. Kladívkový prst vzniká po úrazech, ponejvíce tehdy, když míč zasáhne natažený prst a zasekne ho. Úraz má za následek roztržení šlachy. Je to poznat na rentgenu. Stav se léčí s pomocí dlahy na 8 týdnů. To je léčba zahájena do jednoho týdne po úrazu. Někdy se však neobejde bez chirurgického zákroku. Bez ošetření je deformace trvalá. 

Kloubní artritida

Kloubní artritida náleží k systémovým chorobám. Je spjatá s autoimunitou. Základem této nemoci je imunopatologický zánět. 

Glomus tumor

Další příčinou bolesti malíčku je glomus tumor se vyskytuje pod nehtem. Je velmi bolestivý, protože je velmi citlivý na tlak a chlad. 

Paronychie

Paronychie je název pro infekci kůže kolem nehtů. Je způsobeno bakteriální nebo kvasinkovou infekcí. Může to způsobit i candida. Projevy jsou spojeny s otokem, zarudnutím, bolestivostí i shromažďováním hnisu v infikované oblasti. 

Panaricium

Panaricium je hnisavé onemocnění prstu u ruky, které je způsobeno plísněmi, stafylokoky, streptokoky. Vzniká po drobném poranění, jež bylo nesprávně ošetřeno. Infekce je velmi bolestivá a rychle se šíří. 

Skákavý nebo lupavý prst

Je způsoben zúžením prostoru, který obklopuje šlachy u prstu. Stav je poměrně bolestivý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here