Domů Nemoci Stomatologie Bolest mrtvého zubu

Bolest mrtvého zubu

Mrtvý zub je takový, jemuž uvnitř odumřely nervy. Vy tak ztrácíte citlivost zubu, nikoliv však bolestivost. Mrtvý zub vás bolí z důvodu infekce, způsobují ji bakterie, které se dostanou k nervu a způsobí tam rozpad okolní tkáně. Pokud Takový narušený nerv není léčen včas, nervy v něm začnou odumírat. Tento stav se pak projeví bolestí, a to i přesto, že je zub již ve skutečnosti mrtvý.

Příčiny vzniku

Nejčastěji mrtvý zub bolí z důvodu progrese kazu. Ne vždy však zub odumře následkem infekce způsobeného kazem, ale někdy i jako následek úrazu, kdy zub může odumřít také.

Projevy

Je to zajímavé, ale jedním z prvních projevů mrtvého zubu je to, že vám ztmavne. Takový mrtvý zub více zežloutne, zšedne nebo dokonce i zčerná. Stává se tomu tak vlivem odumřelých červených krvinek. K dalšímu výraznému příznaku patří bolest, a to od té mírné až po tu extrémní. Pro laika je tento stav nevšední, ale když vezmete v potaz, že mrtvý zub s odumřelými nervy je ideální živnou půdou pro bakterie, které vyvolávají zánět v okolí zubu, zas až tak nevšední to už není. Bolest mrtvého zubu je tedy způsobena zánětem, kdy infekce pod zubem vytváří zánět a proniká do okolí. V tom případě mrtvý zub doprovází i absces, otok, pachuť v ústech a zápach z úst. Pokud nezačnete zub léčit, přijdete o něj. A ba co víc, hrozí vám i jiná úskalí.

bolest mrtvého zubu

Rizika

Kromě velké bolesti riziko mrtvého zubu spočívá především v infekci. Mrtvý zub je totiž živnou půdou pro bakterie. Nutno dodat, že zub je možno zachovat, jen je zapotřebí jej řádně a včas ošetřit. Správná léčba vás pak zbaví i nepříjemné bolesti.

Léčba mrtvého zubu

Existují pouze dvě metody, jak léčit mrtvý zub. Jeden je radikální a dnes je považován za zastaralý, tedy vyjmutí mrtvého zubu a druhá modernější verze se snaží mrtvý zub zachránit. Lékař při tomto kroku zub vyčistí, zbaví odumřelých nervů, vyčistí absces, zub pečlivě uzavře a nasadí v případě potřeby antibiotickou léčbu. Nutno dodat, že i po vytržení zubu je nutné oblast pečlivě ošetřit, tedy vyčistit a pokud je potřeba, tak i přeléčit antibiotiky.

I vyčištěný mrtvý zub může bolet

Nutno upozornit, že i vyčištěný mrtvý zub může bolet. Může za to skutečnost, že zub nemusel být správně uzavřen anebo se po čase toto neprodyšné uzavření uvolní a opět se do kanálků dostane infekce.

Rizika

Možná jste o tom nevěděli, ale měli byste vědět o rizicích mrtvého zubu. Vznikají i tehdy, kdy jste absolvovali čištění kanálků, protože je tu vždy možnost, že se uzávěr uvolní a zánět bude probíhat chronicky, čili bez vašeho povšimnutí. Aby přitom tyto komplikace vznikly, stačí, že máte v ústech byť jen jeden mrtvý zub. Právě tyto zuby pak mohou mít spojitost s chorobami u nichž nám zjevná příčina zůstává skryta. Jde především o chudokrevnost, zánět slepého střeva, artritidu, kornatění tepen, oční infekce, zápaly plic, zápal mozkových blan, poruchy nervového systému, srdeční vady, problémy ledvin, jater i žlučníku a také i rakovinu.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here