Domů Nemoci Příznaky Bolest na hrudi

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je příznakem různých onemocnění s rozdílnou mírou závažnosti. Může se jednat o banální příčiny, ale také o také závažná onemocnění srdce, která ohrožují pacienta na životě, typickými příklady jsou angina pectoris a infarkt myokardu. Diagnóza se stanovuje na základě charakteru bolesti a doprovodných příznaků.

Příčiny jsou velmi různorodé

Bolest na hrudi je laickou veřejností nejčastěji spojována s onemocněními srdce. Dalšími možnými příčinami jsou

Bolest na hrudi
Bolest na hrudi

onemocnění plic nebo zažívacího ústrojí (například žaludku). Diagnostika závisí, jak bylo zmíněno v úvodu, na charakteru bolesti (záleží na tom, zda je bolest ostrá nebo tupá, řezavá či spíše tlaková, ohraničená nebo vystřelující do okolních míst, záchvatovitá nebo dlouho trvající), stejně jako na okolnostech, za kterých k bolesti dochází, a na ostatních příznacích, které ji doprovází. Některé příčiny, jako je například plynatost a nadýmání, mohou být naprosto banální, jiné však mohou pacienta bezprostředně ohrožovat na životě a vyžadovat rychlou lékařskou pomoc. Mezi nejvíce rizikové příčiny bolesti patří závažná onemocnění srdce, a to angina pectoris a infarkt myokardu. Ostatní onemocnění srdce, jako je například prolaps mitrální chlopně nebo hyperfrofická kardiomyopatie, se vyskytují jen vzácně.

Angina pectoris

V případě anginy pectoris se objevuje bolest bezprostředně po větší námaze. Typickým příkladem je zvedání těžkých předmětů. Pokud není onemocnění léčeno, vyvolává bolest čím dál menší námaha a nakonec se může bolest objevovat také v případě, že je pacient v klidovém stavu. Neléčená angina pectoris může vést k infarktu myokardu.

Infarkt myokardu

Pro akutní infarkt myokardu (srdečního svalu) je charakteristická svíravá palčivá bolest, která může vystřelovat až do oblasti levé končetiny nebo břicha. Mezi možné doprovodné příznaky pak patří nevolnost, dušnost, pocit na zvracení, případně i zvracení a zvýšené pocení. Na rozdíl od námahové anginy pectoris v případě srdečního infarktu bolest po ukončení námahy neustává. Pokud jsou přítomny tyto příznaky, vyžaduje zdravotní stav pacienta okamžitý zásah lékaře.

Ostatní možné příčiny

Jak jsme již zmínili, bolest na hrudi může mít i zcela jiné příčiny, než je onemocnění srdce. Co se plicních nemocí týče, zde se může jednat o pneumotorax (nahromadění vzduchu v pleurální dutině, v tomto případě bývá bolest doprovázena dušností a kašlem), nádorové onemocnění plic, plicní embolii, ale také o zápal plic. Ze skupiny onemocnění zažívacího ústrojí se nejčastěji jedná o žaludeční vředy nebo o onemocnění jícnu (zde je doprovodným příznakem pálení žáhy) či žlučníkový záchvat. (Někdy je však na vině obyčejné přejedení nebo plynatost.) Bolest může být způsobena také úrazem hrudníku, onemocněním žeber nebo infekční nemocí, jako je například pásový opar. Samostatnou skupinu pak představují psychogenní příčiny. Může se jednat o příznaky depresivních stavů, panické úzkosti  nebo o neurotická onemocnění.

Bolest na hrudi nepodceňujte

Vzhledem k rozmanitosti příčin s různou mírou závažnosti se bolest na hrudi nevyplácí podceňovat. V mnoha případech totiž včasná lékařská pomoc (například při srdečním infarktu) může zachránit život pacienta. Pokud jde o indikaci k návštěvě lékaře, zvýšenou pozornost je třeba věnovat právě bolesti na hrudi po větší námaze, která v klidu okamžitě odezní, protože může mít souvislost s anginou pectoris. Mezi obvyklá vyšetření v lékařské ordinaci pak patří fyzikální pohmatové a poklepové vyšetření, EKG, CT, ultrazvuk, krevní testy a osobní i rodinná anamnéza.

Prevence

Nejdůležitější součástí prevence je předcházení kardiovaskulárním chorobám, která je založena  na dodržování zdravé životosprávy, což znamená především zdravě jíst, dostatečně spát, vyvarovat se stresu, nadváhy a kouření.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here