Domů Nemoci Příznaky Bolest na pravé straně břicha

Bolest na pravé straně břicha

Bolest břicha patří k těm nejčastějším a může ji způsobit víc než 200 příčin. Typ této bolesti navíc může být bodavý, křečovitý, vleklý, ostrý, tupý i přerušovaný. Je těžké odhalit, co za se za bolestí skrývá, může jít o maličkost, jako zaražené větry, tak i náhlá břišní příhoda. Bolesti břicha není možno podceňovat.

O bolesti břicha

Břicho je prostor, ohraničený žebry a bránicí na horní straně a pánevní kostí a boky na jeho spodní straně. Bolest břicha na pravé straně může vzniknout z tkání břišní stěny, ale i z orgánů, které se v dutině břicha nacházejí (jako třeba žaludek, tenké a tlusté střevo, slepé střevo, játra, žlučník a žlučové cesty, močový systém spolu s ledvinami, děloha i vaječníky). Bolest břicha přitom může být mírná až velice intenzivní. Existuje ohromné množství důvodů, proč vás může břicho bolet a dedukování příčiny by se rozhodně mělo nechat na odborníkovi.

Co způsobuje bolest v pravé straně břicha?

Bolest v pravém podbřišku

Vše se samozřejmě odvíjí od toho, o jakou oblast břicha se jedná. Bolest umístěná vpravo dole může napovídat, že jde o zánět slepého střeva, rakovinu, zánět žlučníku, divertikulitidu, endometriózu, potíže s děložním čípkem nebo hrdlem, tříselnou kýlu, obstrukci střev, infekci ledvin, ledvinové kameny, vaječníkové cysty, zánět vejcovodů, zánět semenných váčků, ovulace, zánět žaludku, potíže spojené s hrudní aortou anebo zranění pravého podbřišku.

Bolest v pravé horní části břicha

Bolest v pravé horní části břicha může být způsobena zánětem slepého střeva, zánětem žlučovodu, divertikulitidou, rakovinou žlučníku, zánětem jater, zaklíněním stolice, zánětem žaludeční sliznice, žloutenkou, střevní obstrukcí, infekcí a rakovinou ledvin, ledvinovými kameny, rakovinou slinivky, zánětem slinivky, perikarditidou (zánětem v oblasti srdce), zánětem pohrudnice, zápalem plic, plicním infarktem, pásovým oparem anebo rakovinou žaludku.

Kdy volat okamžitě rychlou?

Záchranku je nutné volat vždy, jestliže je bolest břicha spojena s nějakým úrazem anebo bolestí na hrudníku.

Kdy jít ihned za lékařem?

Lékaře je nezbytné i tehdy, když nejste schopni chvíli usedět anebo pro úlevu se potřebujete stočit do klubíčka. Dále je lékaře nezbytné navštívit i ve chvíli, jestli bolest břicha doprovází krvavá stolice, nevolnost, zvracení, žlutá kůže, otoky a vaše břicho je bolestivé na pouhý dotek.

Lékaře navštivte i tehdy

Lékaře byste měli navštívit i tehdy, když bolesti nejsou nějak výrazné, ale přetrvávají po několik dní a jsou spojeny s nevolností, zvracením, změněnou stolicí a dalšími problémy.

Léčba

Základem vyřešení problémů je tedy správná a včasná diagnostika, která se opírá o anamnézu, fyziologické vyšetření lékařem, odběry krve, moči a případně i stolice, a dále pak sonografické vyšetření, kontrastní CT, endoskopii apod. Základem všeho je však anamnéza, a proto svému lékaři řekněte přesně, kde vás to bolí, jaká ta bolest je, jestli vyzařuje a kam, pakliže se objevuje, tak co ji vyvolává, jak dlouho trvá, co ji zhoršuje a co ji naopak zmenšuje, důležité jsou i doprovodné příznaky (zvýšená teplota, zvracení, plynatost atd.).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here