Domů Nemoci Příznaky Bolest ohryzku

Bolest ohryzku

Ohryzek, nebo také Adamovo jablko, mají ženy i muži. Pravdou však je, že u žen je tato oblast nevýrazná. Podle Bible jde prý o pozůstatek kousku jablka, které uvízlo Adamovi v krku, a proto jej mají muži výraznější na rozdíl od žen. Skutečnost se má však tak, že za to ve skutečnosti mohou hlasivky. Během puberty spolu s hlasivkami mužům vydatně roste i ohryzek. Zvětšování hlasivek je spojen s následným prohlubováním hlasu.

Proč je ohryzek u mužů větší než u dívek

Když roste ohryzek u dívek je to spíše anomálie, genetický rys dané rodiny, možný projev hormonální nerovnováhy anebo může jít o projev nějaké choroby. Pokud je ohryzek příliš výrazný, je možné jej operativně řešit. Jde o relativně bezpečný zákrok, ale i zde je nutno počítat s jistými riziky, k nimž patří výrazné jizvy a změněný hlas.

Další podrobnosti o ohryzku

Ohryzek tvoří především štítná chrupavka, které se říká cartilago thyroidea. Vyvinula se pravděpodobně přeměnou čtvrtého nebo pátého žeberního oblouku za přispění buněk neurální lišty. Vytváří skelet okolo hrtanu, kde chrání štítnou žlázu a hlasivky. Při polykání se zde uzavírá hrtanová příklopka.

Bolest ohryzku

Bolest v této oblasti může být spojena s celou řadou problémů. Způsobit ji může i banální pobyt v prašném prostředí, v zakouřené místnosti anebo jej může vyvolat vyčerpání hlasivek potom, co jste zuřivě fandili na hokejovém zápase. Souviset však může i s alergií, hodně často s nachlazením a za bolestí však může být i zcela něco jiného, mnohem závažnějšího. Někdy však za bolestí může být překvapivě i problém s páteří, gastroezofageální reflux, nemocná štítná žláza a bohužel i rakovinové onemocnění hrtanu, jícnu, hlasivek nebo štítné žlázy.

Projevy bolesti ohryzku

Bolest ohryzku může být spojena s tlakem v dané oblasti, pocitem pálení, škrábání, problematickým polykáním, chrapotem, špatného dýchání i knedlíku.

Bolest ohryzku z důvodu obtíží spojených s krční páteří

Bolest ohryzku v posledních letech narůstá, může za to sedavé zaměstnání, které vykonává čím dál větší počet lidí. Poškozená krční páteř se pak nečekaně může projevit bolestí ohryzku. Krční svalstvo je dnes extrémně zatěžováno a spolu s únavou a nevhodným pohybem je neštěstí rázem na světě.

Rakovina v přilehlé oblasti

Rakovina v přilehlé oblasti ohryzku je spojena s bolestí ohryzku a případně i silnými bolestmi při polykání. Tento stav není radno podceňovat a je vhodné urychleně navštívit svého lékaře, aby mohlo být provedeno důkladné vyšetření, které povede k přesné diagnóze. Rakovinou jsou nejvíce ohroženi alkoholici pijící tvrdý alkohol, kuřáci a muži starší 50 let.

Gastroezofageální reflux

Bolest za ohryzkem může být spjata i s touto nemocí, u níž dochází k nahromadění žaludečních šťáv v oblasti jícnu, což způsobuje nejen bolest, ale i pálení žáhy a zánět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here