Domů Nemoci Příznaky Bolest pánevní kosti

Bolest pánevní kosti

Bolest pánevní kosti je spojeno s bolestí svalů a kloubů jedné nebo vícero kostí pánve. Tenhle problém je spojen s extrémní citlivostí. Bolest je všudepřítomná, a to bez ohledu na to, zda se pohybujete nebo ne.

Příčiny bolesti pánevní kosti

Za bolestí pánevní kosti stojí celá řada příčin, dovolujeme si uvést pouze jen ty nejčastější.

Zranění

Nejčastější příčinou bolestí pánevní kosti je zranění. Jde ponejvíce o zranění způsobené nějakou nehodou a pádem. Trauma může způsobit náraz. Počítejte s tím, že poškození kostí pánve doprovází silná bolestivost.

Nedostatek minerálů

Nedostatek minerálů a především osteoporóza, je spojena s bolestí kostí, a to tedy nejen těch pánevních. Stav může být tak závažný, že může vyústit i v zlomeninu.

Rakovina kostí pánve

Velmi závažnou příčinou bolestí pánevních kostí je rakovina. Jde sice o vzácnou záležitost, ale existující. Bolest zde pak vzniká potom, co zničí nebo naruší normální kostní strukturu.

Metastázy v pánevních kostech

Metastatické onemocnění pánev postihuje v mnohem větším procentu než přímá rakovina. Nejvíce sem metastazuje rakovina prsu, plic, štítné žlázy, ledviny a prostaty.

Infekce

Pokud se infekce rozšíří až do kostí, mění se v osteomyelitidu, která zabíjí kostní buňky, což velmi bolí. Bolest je spojena s kostmi.
Nemoci, které jsou spojeny se špatným krevním zásobením kostí
Jde především o srpkovitou anémii, která zasahuje do krevního zásobení kostí. Bez stálého zdroje krve kostní tkáň začne odumírat, což způsobuje ohromné bolesti kostí.

Příznaky

Samotná bolest pánevní kosti je příznakem. Doprovázet ji však může zranění, otok, viditelná zlomenina, deformity, bolest svalů a tkání, poruchy spánku, křeče, únava, slabost, dušnost, žloutenka, bolest na hrudi, nevolnost, bledost, noční pocení, ztráta hmotnosti i nechutenství.

Bolest pánevní kosti v době těhotenství

Bolest pánevní kostí často trápí řadu těhotných žen. Bolest je cílená do pánevního pletence PPGP. Tyto bolesti se vyskytují obvykle v místech pánevních spojů. Stav se vyřeší až porodem. Během těhotenství si můžete pomoci cviky ve vodě, rehabilitováním a cvičením pánevního dna.

Diagnostika

Správná diagnostika problému je základem správné léčby. Ta pak může eliminovat anebo alespoň drasticky snížit bolest. Pro správnou diagnostiku je zapotřebí provést řádná vyšetření. V jeho rámci se lékař může zajímat i o hladiny vitamínů a různých hormonů. V potaz přichází i rakovinové markery. K dalším diagnostickým metodám náleží CT a MRI.

Léčba

Bolest kostí se léčí podle příčiny, která bolest způsobuje. Správná diagnóza nabízí správné řešení problému. Vedle analgetik někdy od bolesti mohou pomoci i některé cviky. Fyzioterapeuti vám mohou dopomoci s dalším posílením této oblasti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here