Domů Nemoci Kosti a svaly Bolest paty

Bolest paty

Bolest paty může mít buď akutní, nebo chronický charakter. Zatímco akutní bolest je způsobena zpravidla úrazem, chronická bolest paty bývá následkem dlouhodobého onemocnění. Onemocnění způsobujících bolest paty může být celá řada, například plantární fascilitis, patní ostruha, dna nebo Haglundova exostosa.

Příčiny chronické bolesti

Bolest paty
Bolest paty

Nejčastější příčinou bolesti paty je plantární fascilitis, zánět šlachy uvnitř chodidla neboli povázky (která spojuje patu s prsty a podporuje nožní klenbu). Typickým příznakem je silná bolest zejména v ranních hodinách. Příčinou bolesti, která se šíří po celém chodidle, je přetížení. K tomu může dojít při sportu, ale i vlivem nesprávného držení těla. Bolest paty může rovněž signalizovat rozvíjející se dna, metabolického onemocnění spojeného s vysokou hladinou kyseliny močové. Jedná se v podstatě o zánět kloubů způsobený usazováním krystalů kyseliny močové do tkání.

Patní ostruha

Neméně častou příčinou je patní ostruha, degenerativní zánětlivé onemocnění, které postihuje až pětinu celkové populace, a je způsobeno usazováním vápenitých solí do povázky. Pokud tato šlacha spojující patu s prsty zvápenatí, vznikne na patě kostnatý výrůstek, pacient pociťuje silnou bolest při chůzi, a to nejen v oblasti paty, ale po celé nožní klenbě. Onemocnění velmi často postihuje sportovce (provozující dlouhodobě sporty, při kterých dochází k těžkým dopadům na nohy, typickou rizikovou skupinu představují běžci). Dalším rizikovým faktorem je nošení nevhodné obuvi. Patní ostruha se léčí několika metodami (viz odstavec Diagnostika a léčba).

Haglundova exostosa

V souvislosti s nošením nevhodné obuvi považujeme za důležité zmínit ještě jednu příčinu bolesti paty, která postihuje především ženy nosící obuv na vysokých podpatcích. Haglundova exostosa je onemocnění způsobující otok na zadní straně paty. K léčbě se používá podpatěnka, ortopedická pomůcka zmírňující bolest paty při došlapu.

Diagnostika a léčba

Ortopedická nemocnění paty jsou diagnostikována na základě fyzikálního a rentgenového vyšetření. Při léčbě se využívá magnetoterapie, ultrazvuku, dále je možná lokální aplikace kortikoidů. Speciálně při léčbě patní ostruhy se využívá metody radioterapie. Nevýhodou této metody však je, že pouze ulevuje od bolesti, ale neřeší problém samotný. Řešení, které spočívá v rozpuštění vápenitých usazenin, naproti tomu přináší rázová vlna. Jedná se o poměrně novou rehabilitační metodu, která se používá nejen k léčbě patní ostruhy, ale i jiných onemocněních šlach a svalů. Metoda rázové vlny je založena na principu přenosu mechanické energie do postižené tkáně a používá se k ní speciální přístroj vybavený hlavicemi. Metoda rázové vlny představuje neinvazivní alternativu chirurgického zákroku, který je považován za krajní možnost při řešení ortopedických problémů.

Jak si ulevit od bolesti

V mnoha případech (jako je například počínající patní ostruha nebo akutní bolest na patě) si může pacient ulevit od bolesti paty také svépomocí. Patu se doporučuje ledovat. Alternativu ledování představují analgetické chladivé gely nebo masti. Osvědčenými pomocníky jsou rovněž ortopedické vložky do bot. Pokud je bolest paty způsobena nevhodným držením těla a nevhodným způsobem chůze, pacientovi může pomoci konzultace s fyzioterapeutem. Přesnou diagnózu způsobující bolest na patě může spolehlivě stanovit pouze lékař, odborník z oboru ortopedie.

Prevence

Bolesti paty lze do jisté míry předejít, a to nošením vhodné obuvi a používáním ortopedických pomůcek (vložek do bot). Prevencí rozvoje příznaků dnové nemoci (dna) je dieta založená na minimalizaci purinů v potravě (pacienti by se měli vyvarovat především kakaa, čokolády, alkoholu, piva, červeného vína, ale také masa z mladých zvířat, špenátu a dalších pochutin). Běžci by měli před tréninkem provádět důsledný strečink. V rámci prevence se pacientům doporučuje udržovat si optimální váhu (neboť nadváha je významným rizikovým faktorem) a nošení nízké obuvi v těhotenství, kdy dochází ke změnám držení těla i chůze.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here