Domů Nemoci Příznaky Bolest pod jazykem

Bolest pod jazykem

Bolest pod jazykem je dost široký pojem. Jde o příznak, který může být spojen s banálními, ale i velmi závažnými příčinami. Bolest pod jazykem může být způsobena kousnutím, podrážděním z potravin, zubní protézou, zraněním i třeba zánětem.

Kromě toho to však může být spojeno s rakovinou jazyka anebo dutiny ústní. Bolest pod jazykem proto není radno podceňovat.
K dalším doprovodným projevům patří:
Bolest, vředy, otok, změna chuti, změna barvy jazyka i jeho textury.

Přesné specifické příčiny bolesti pod jazykem

Afty

Jednou z nejčastějších příčin bolesti pod jazykem jsou afty. Ty se často navrací. Jde o malý bílý nebo žlutý bolák, který je velmi nepříjemný a bolestivý. Někdy však může dosáhnout i dvou centimetrů a může se stát, že se neobjeví pouze jeden. Stává se tomu tak především u lidí s oslabenou imunitou. Jejich příčinou bývá tedy ponejvíce oslabená imunita, ale také i kov v ústech, abrazivní přísady v zubních pastách, ústní vody, alergie na potraviny, chudokrevnost i nedostatečná výživa.

Zánět slinných žláz

K velmi častým příčinám bolesti pod jazykem patří zánět slinných žláz. Ty se objevují zejména tehdy, když ústa zůstávají otevřená. Dotyčný dýchá místo nosem pusou, čímž je méně chráněný před průnikem choroboplodných zárodků. Přirozená obranyschopnost organismu je snížena a slinné žlázy jsou více ohroženy možnou infekcí. Zánět slinných žláz však může vzniknout i z důvodu zubního abscesu. Situace je poměrně bolestivá, může ji doprovázet teplota a její léčba se neobejde bez antibiotik.

Slinné kameny

Slinné kameny se tvoří u těch lidí, kteří jsou k tomu náchylní. Vznikají v době dehydratace, kdy zhoustnou. Brání proudění slin. Problémy nastávají především při jídle, kdy obvykle žláza produkuje zvýšené množství slin, jež se však z důvodu kamene nemohou vyměšovat. Objevuje se tak bolest, otok a snížený přívod slin. Situace se pak může zkomplikovat ještě i infekcí. Slinné kameny se obvykle odstraňují konzervativně. Když jsou malé, obvykle se je podaří vyplavit při zvýšené sekreci slin. Někdy zasáhne zubař a občas je nutno upravit ústí slinné žlázy anebo odstranit celou slinnou žlázu. Aby se situace neopakovala, je zapotřebí dodržovat dostatečný přísun tekutin.

Nádorové onemocnění slinných žláz

Nádory slinných žláz mohou být zhoubné i nezhoubné. Je pro ně typické, že začnou bezbolestným zvětšeným žlázy na jedné straně. Zhoubné nádory mohou být bolestivé a šíří se rychle. Ztěžují mluvení, pohyb čelistí a vyžadují okamžitý zásah.
Pokud vás tedy začne trápit bolest pod jazykem a nejde zjevně o afty nebo o zranění vzniklé stravou, měli byste si nechat dutinu ústní raději prohlédnout. Nejlépe přitom bude, když se objednáte nejen ke svému obvodnímu, ale především k zubaři.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here