Domů Nemoci Gynekologie Bolest prsou

Bolest prsou

Na bolest prsou si stěžuje mnoho žen. Jde o nepříjemnost, která se zcela přirozeně objevuje v průběhu života ženy hned několikrát a nikdy neznamená nic špatného. Není ji však radno podceňovat, protože někdy se za ní může skrývat něco mnohem vážnějšího.

Proč vás bolí prsa?

Vůbec nejčastěji za to může špatně vybraná podprsenka která vás tlačí a řeže a uskřinuje cévní a mízní zásobení vašich ňader. Na druhém místě příčin bolesti prsou je nerovnováha hormonů, k nimž dochází v průběhu každého menstruačního cyklu a představuje jeden z příznaků premenstruačního syndromu. Z důvodu příchodu menstruace prsa nejvíce bolí asi týden před menstruací. Tyto bolesti mohou mít některé ženy tak intenzivní, že jim brání v užívání si běžného života (sportování, milování, pohybování). Kromě tohoto důvodu se bolest prsou v souvislosti s hormonálními změnami objevuje i v těhotenství, kde patří k prvním projevům gravidity. Jistý vliv na bolesti prsou má i užívání antikoncepce.

Necyklické bolesti prsou

Divné bolesti prsou velmi často prožívají ženy mezi 30-50 lety, kdy je kolikrát bolí klidně jen jedno prso, a to zcela bez souvislosti na jejich menstruační cyklus. Ženy tuto bolest popisují jako ostrou a pálivou. Nejvíce trápí ženy s velkými prsy a nestojí za nimi hormony, ale páteř anebo fibrocystická mastopatie a to je tvorba cyst, tzv. fibriadenomů, což jsou hladké, pružné, pevné a přesně ohraničené uzly, které si pod kůží velmi snadno nahmatáte. Typické pro ně je pohyblivá.

Zánět prsu

Tato diagnóza se objevuje zcela typicky u žen, které kojí, ale nenechte se klamat, zánět prsu může vzniknout i u jiných nekojících žen. Zánět je vyvolán průnikem baktérie přes mléčné žlázky, které tudy proniknou dále do prsní tkáně. Jde o velmi nepříjemný a velmi bolestivý problém, který doprovází horečka, vyčerpání, spavost a slabost. Léčba se neobejde bez antibiotik.

Rakovina prsu

Tou nejzávažnější příčinou bolesti prsu je rakovina. Pozor však, běžná rakovina prsu nebolí! Pakliže ano, jde o vzácnou zánětlivou formu, která se však objevuje vskutku velmi vzácně. Bolest prsu u běžné rakoviny se objevuje až v pokročilém stádiu. Záludnost rakoviny však nepodceňujte, dbejte na pravidelná samovyšetření a preventivní kontroly o gynekologa i lékaře.

Diagnostika

Pokud vás trápí bolest prsou, neměly byste situaci podceňovat a měly byste se raději nechat vyšetřit gynekologem. V rámci vyšetření se provádí fyzikální vyšetření prsů, dále vytvoření anamnézy, sonograf, mamograf.

Bolest prsů u mužů

Nejčastěji se řeší bolest ňader žen, ale tyto potíže nejsou cizí ani mužům. Kdy se objevuje a co za to může? U mužů se bolest prsou nejčastěji objevuje v souvislosti tzv. gynekomastie, což představuje zvětšení prsu. Nejde o žádnou vzácnost, objevuje se až u 50% mužů ve věku nad 50 let. Proč? Je to v rámci pánské andropauzy (mužského přechodu), kdy dochází k nerovnováze hladin pohlavních hormonů (stoupají estrogeny a klesají androgeny). K podobnému stavu dochází i v období puberty v době mezi dvanáctým až sedmnáctým rokem, kdy se objevuje cca u 30-40% chlapců. Velmi vážnou příčinou je rakovina prsů, která se nevyskytuje pouze u žen, ale i u mužů, a to by si pánové měli zapamatovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here