Domů Nemoci Příznaky Bolest prstů na ruce

Bolest prstů na ruce

Bolest prstů na ruce může být způsobena celou řadou příčin. Ty mohou pocházet ze všech jejích struktur, čili z kostí, svalů, kloubů, šlach, cév i pojivových tkání. Ruce jsou poměrně složité. Tvoří ji na 27 kostí a díky velkému počtu kloubů jsou schopné přesného a obratného pohybu. Zároveň však jsou velmi zranitelné.

Bolest prstů může pramenit

Bolest prstů může pramenit ze zánětu, poškozeného nervu, výronu, zlomeniny, opakovaného zranění pohybem a doprovázet může i některé chronické zdravotní stavy. 

Úrazy prstů 

K nejčastějším příčinám bolesti prstů jsou různé úrazy. Ty vznikají jako následek po úderu, klepnutí po prstech, špatnému dopadu při pádu, zaseknutí prstu, ohýbání prstů příliš dozadu, přetížení (dlouhé psaní, zvedání těžkých předmětů nebo sportování). Zlomeniny a vykloubeniny vyžadují okamžitou pomoc. Bolest je náhlá a velmi intenzivní. Doprovázet je může i otok a modřiny. Zlomeniny je nutné zafixovat. V případě poranění svalů, vazů a šlach mnohdy nepatří k velmi závažným a proto se kolikrát obejde i bez lékařské péče. Úrazy nejvíce vznikají během automobilových nehod, sportu a výkonu práce. 

Bolest prstů z přetížení a z nadužívání 

Velmi častou příčinou bolesti je i bolest vzniklá z nadužívání rukou. Svaly a šlachy jsou pak napjaté a bolavé. Navíc, bolest paží a ramen může vyzařovat až do prstů na rukou. Tyto bolesti vznikají z příliš dlouhého držení rukou v nevhodné poloze. Dále tuto bolest v prstech může způsobit i příliš dlouhé psaní, jak klasické, tak i to na klávesnici a manipulace s myší. Bolest může způsobit i práce s některými nástroji, třeba háčkování, pletení a jiné činnosti spojené se zaměstnáním, zvedání těžkých předmětů a sportování. Takto bolavým rukám obvykle prospívá klid, odpočinek od dané činnosti, studené obklady, koupele v soli, jemné protahování a masírování. Pomoci může i nějaký volně dostupný analgetický krém. Lékař může v případě potřeby doporučit i rehabilitaci.

Artritida

Velmi frekventovanou příčinou bolesti prstů u ruk je i artritida, což je zánět jednoho nebo více kloubů. Jde o chronické onemocnění, které se projevuje tupou nebo pálivou bolestí v kloubech prstů a zápěstí. Bolest se objevuje po nadužívání, opakovaném pohybu nebo těžkém úchopu. Objevuje se i ranní bolest a ranní ztuhlost. Objevují se i otoky okolo kloubů. Mění se klouby palce. Klouby jsou teplé. Nemocný může cítit drhnutí . Na koncích prstů se pak mohou tvořit malé cysty. Nemoc řeší bolest, otok. Pomoci mohou obstřiky analgetiky, antirevmatiky a steroidy. Někdy se stav neobejde bez dlah a chirurgického zákroku. Nutné je změna práce. Indikována je i rehabilitace. 

Deoservinova tenosynovitida

Takový děsivý název má jeden velmi bolestivý stav spojeny se šlachami palce. Otok v okolí dvou šlach ve spodní části palce způsobí, že se vše zapálí. Zánět pak utlačuje okolí spolu s nervy. To je velmi bolestivé a zároveň je to spojené i s ochrnutím části palce. Léčba se skládá z ledování, klidovému režimu, užívání analgetik a léků proti zánětu a otoku, rehabilitací a injekcemi s kortikosteroidy. V tom nejhorším případě se situace neobejde bez chirurgického zákroku. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here