Domů Nemoci Příznaky Bolest slinivky

Bolest slinivky

Slinivka břišní (medicínsky pankreas) je poměrně malým, zato velmi důležitým orgánem zažívacího ústrojí, který se nachází v oblasti mezi žaludkem a velkými břišními cévami, a který sehrává klíčovou roli při trávení potravy a jejím rozkladu na potřebné živiny. Bolest slinivky je vždy znepokojivým signálem, který by neměl pacient podceňovat. Co  bývá příčinou bolesti slinivky? A jaký může mít tato bolest charakter?

Při akutní pankreatitidě jsou pacientům podávány infuze.
Při akutní pankreatitidě jsou pacientům podávány infuze.

Slinivka v lidském těle

Orgán slinivka břišní získal název podle své hlavní funkce, kterou je produkce břišních slin (enzymů) štěpících přijatou potravu a umožňující její využití. Slinivka není pouze důležitým orgánem zažívacího ústrojí, ale také žlázou s vnitřní sekrecí. Nejznámějším hormonem, a zároveň životně důležitým hormonem, který slinivka produkuje je inzulín (důležitá látka pomáhající snižovat hladinu krevního cukru). Onemocnění slinivky břišní může mít tak pro pacienta velmi závažné následky. Bolest slinivky je pak příznakem několika zdravotních problémů s různou mírou závažnosti. Patří mezi ně zejména diabetes, akutní nebo chronický zánět nebo nádor slinivky břišní.

Když bolí slinivka

Bolest slinivky vychází z místa, kde je tento orgán uložen, tedy z oblasti pod brániční klenbou mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Charakter a intenzita bolesti pak závisí na konkrétním onemocnění.

Akutní zánět slinivky břišní (akutní pankreatitida) se projevuje velmi úpornou bolestí, která zasahuje i levý bok a nezřídka vystřeluje  až do zad, doprovázenou zvracením. Vzhledem k intenzitě bolesti tento stav, který může nastat zcela neočekávaně, zpravidla donutí pacienta k odjezdu do nemocnice, kde podstoupí vyšetření (používají se zobrazovací metody, nejčastěji ultrasonografie) a je hospitalizován. Pacientovi se podávají infuze (protože nesmí konzumovat potravu běžným způsobem), a zároveň se odsává kyselý obsah žaludku. Zároveň se monitorují jeho životní funkce. K tlumení bolesti se podávají analgetika. V závažných případech si může situace vyžádat chirurgické odstranění části tkáně slinivky. Pokud by nebyla léčba zahájena včas, došlo by k nevratnému poškození slinivky. Po ukončení léčby se doporučuje pacientovi, aby nepil alkohol, ani tučná jídla.

Pankreatitida má i svou chronickou formu, která je velmi nebezpečná z toho důvodu, že ji pacienti často podcení. Bolest břicha není v tomto případě tolik intenzivní, zde mezi další příznaky patří poruchy metabolismu tuků, s tím související páchnoucí stolice, může dojít i k poruše metabolismu cukrů (diabetes druhého typu), dále pak úbytek hmotnosti. Pacient je bledý, neduživý. Protože tato forma onemocnění bývá diagnostikována až poté, co způsobí narušení důležitých funkcí organismu, je zde velké riziko, že dojde k poškození tkáně slinivky, což může vést ke vzniku nádoru.

Nádor slinivky

Nádory slinivky jsou velmi agresivní a pacienti, u nichž byly diagnostikovány, nemají dobrou prognózu. V 90% se jedná o zhoubný karcinom. V případě, že dojde k metastázi – většinou je nemoc bohužel odhalena až v této fázi, počítá se život pacienta na měsíce. Přibližně u 10% pacientů je možné řešit zdravotní problém chirurgicky – tj. odstraněním části tkáně slinivky, v ostatních případech se léčba zaměřuje spíše na zmírnění utrpení pacienta. Chemoterapie nebývá příliš účinná, dokáže pacientovi prodloužit život v průměru o rok.

Příčiny a prevence

Nejzávažnějšími příčinami onemocnění slinivky jsou nezdravý životní styl (zejména nadměrné pití alkoholu a holdování stravě bohaté na tuky a smažené pokrmy) a v případě chronické formy nemoci nebo karcinomu pozdní odhalení diagnózy. Akutní zánět slinivky může být způsoben i uvíznutím žlučníkového kamínku.  Z uvedených příčin vyplývají možnosti prevence, a to dodržování zdravého životního stylu a nepodceňování příznaků onemocnění slinivky.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here