Domů Nemoci Onemocnění srdce Bolest u srdce

Bolest u srdce

Srdce je životně důležitý orgán, jehož funkci nedokáže žádný jiný orgán v těle nahradit, a proto jeho selhání v případě neposkytnutí okamžité lékařské pomoci vede ke smrti. Není proto divu, že bolest u srdce způsobuje u většiny pacientů nemalé znepokojení. Ve většině případů se však naštěstí nejedná o infarkt, ani o jiné závažné srdeční onemocnění. Na druhou stranu, bolest u srdce není radno podceňovat.

Bolest u srdce nepodceňujte

Bolest u srdce bychom neměli podceňovat, zejména pokud víme, že máme vysoký krevní tlak nebo hladinu

Bolest u srdce
Bolest u srdce

cholesterolu v krvi, trpíme nadváhou, diabetem, nebo patříme mezi silné kuřáky. Bolest u srdce by neměly podceňovat ani těhotné ženy, anebo lidé, kteří vystavují svůj organismus dlouhodobému působení stresu. K určení míry závažnosti bolesti u srdce nám napomáhají ostatní příznaky, z nichž některé nasvědčují riziku srdečního selhání nebo onemocnění srdce, jiné naproti tomu mohou být známkou přetížení některých skupin svalů nebo některého onemocnění mimo oběhovou soustavu, například zánětu průdušek.

Příznaky infarktu

Infarkt, to je první příčina, která pacientům při bolesti srdce přijde na mysl. V případě akutního infarktu srdečního svalu je přítomna silná bolest za hrudí, která se může šířit dále po levé části těla, může zasahovat například oblast levé horní končetiny nebo lopatky. U infarktu se nejedná o žádné píchání, charakter bolesti je velmi silný, svíravý, pálivý až prudký. U pacienta mohou být rovněž přítomny dýchací obtíže, nevolnost až slabost.  V důsledku srdečního selhání může rovněž dojít k plicnímu edému (stavu, kdy se vlivem srdečního selhání naplní plicní sklípky krví a kdy je jedním z příznaků také kašel). Tento stav vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc, protože bezprostředně ohrožuje pacienta na životě. Infarktu velmi často předchází (u starších věkových skupin a citlivějších jedinců) silné emocionální rozrušení (pacienti, kteří prodělali infarkt, často uvádějí, že pociťovali silnou úzkost) nebo extrémní fyzická námaha, na kterou není organismus normálně zvyklý. K srdečnímu selhání může dojít také v důsledku jiného onemocnění srdce, zejména vrozených srdečních vad. U srdečního selhání v důsledku srdeční arytmie může dojít ke kolapsu spojeném se závratěmi a bezvědomím.

Syndrom zlomeného srdce

Bolest u srdce může být rovněž příznakem syndromu zlomeného srdce, medicínsky stresové kardiomyopatie, což je stav, k němuž dochází v důsledku náhlého a extrémního citového vypětí. Hlavním spouštěcím mechanismem je v tomto případě stres.  Tento stav, který potkává i jedince těšící se jinak dobrému zdraví, nastává nejčastěji v situacích, kdy dojde ke ztrátě milovaného partnera nebo jiné blízké osoby. Příznaky podobající se infarktu, které jsou spojovány se syndromem zlomeného srdce, postihují i teenagery. Mezi typické symptomy stresové kardiomyopatie patří bolest na hrudi, dechové obtíže a celková slabost. Dále je přítomen nepravidelný srdeční rytmus. Přestože se v tomto případě nejedná o infarkt, vyžaduje také tento stav lékařskou pomoc, protože při něm dochází k ohrožení životních funkcí.

Další příčiny bolesti u srdce

Jak ale bylo uvedeno v úvodu, bolest u srdce  nemusí vůbec souviset se srdcem a může mít celou řadu dalších příčin. Stěžují si na ni například pacienti trpící astmatem, ale také depresemi, v tomto případě má bolest doprovázená dušností spíše charakter píchání. Dalšími možnými příčinami jsou problémy nervosvalového původu, může jednat o pouhé přetížení některé svalové skupiny, ale také o závažná onemocnění, jako je angina pectoris nebo embolie plic.

Vzhledem k rozmanitosti příčin s různou mírou závažnosti bychom v případě bolesti u srdce, zejména pokud je spojena i s dalšími příznaky, jako je dušnost, kašel, otoky, únava, nevolnost, nechutenství nebo bolest některé části těla, měli navštívit lékaře, který zajistí vyšetření (v prvé řadě EKG, ale také odběry a další) potřebná ke stanovení přesné diagnózy nutné k zahájení účinné léčby.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Dobry den nemuzu se milovat protoze jak zacnem tak me prestane tlouci srdce a ihned mam zastavu a jedu do nemocnice proc se mi tohle deje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here