Domů Nemoci Příznaky Bolest v podbřišku

Bolest v podbřišku

Bolest v podbřišku postihuje častěji ženy než muže a  je příznakem celé řady zdravotních obtíží s různou mírou závažnosti. Může se jednat o jeden z příznaků premenstruačního syndromu, zánětu dělohy  nebo mimoděložního těhotenství, ale také o příznak akutní apendicitidy. Diagnóza se stanovuje s přihlédnutím k charakteru a intenzitě bolesti a doprovodným příznakům.

Premenstruační syndrom

Bolest v podbřišku často trápí ženy a dívky v rámci premenstruačního syndromu (PMS). V tomto případě se jedná spíše o pobolívání a nepříjemné pocity v oblasti podbřišku. Častými doprovodnými příznaky jsou nadýmání,

Bolest v podbřišku
Bolest v podbřišku

zácpa, pocit nafouklého břicha, zadržování vody v těle,  změny chuti k jídlu (buď zvýšená chuť, nebo naopak nechutenství), bolesti hlavy, pocit napětí,  změny nálad (plačtivost nebo zvýšená podrážděnost), zvýšená citlivost,  změny sexuální touhy (buď zvýšená, nebo naopak snížená) a zvýšená únava. S menstruací tyto příznaky odezní, problém je, že se opakují, pět až sedm dní před další menstruací obtěžují ženu znovu. Příznaky PMS lze zmírnit pravidelnou pohybovou a sexuální aktivitou, pitím bylinných čajů (například mátový nebo z maliníku)  a dodržování dietního režimu v kritickém období (jde zejména o to, vyvarovat se nápojů a potravin s vysokým obsahem sodíku, které podporují zadržování vody v těle).

Menstruační bolesti

Bolest v podbřišku neméně často obtěžuje pacientky v souvislosti s menstruací – jedná se vlastně o menstruační bolesti. Menstruační bolesti mívají zpravidla silnější charakter, mohou mí podobu křečí a vystřelovat až do zad. Ženy, které rodily, často trápí také bolest v oblasti kříže. V případě bolestivé menstruace přinášejí úlevu analgetika, obtíže lze rovněž zmírnit pitím výše zmíněných bylinných čajů a nahříváním inkriminovaných míst. Řešením je také užívání hormonální antikoncepce, která může zmírnit příznaky obou ženských problémů. Někdy mohou být bolesti v podbřišku příznakem počínajícího těhotenství, které je v tomto případě často zaměňováno s PMS.              

Zánět dělohy

Dalším zdravotním problémem, který postihuje ženy, je zánět dělohy. Typickým příznakem je bolest v podbřišku, ostatní příznaky se mohou lišit v závislosti na tom, která část dělohy je zánětem postižena. Zánět může vzniknout buď na děložním hrdle, na sliznici těla dělohy nebo na svalovině těla dělohy. Poslední ze zmíněných případů je nejvíce závažný, protože dochází  k šíření zánětu do pobřišnice nebo jiného blízkého orgánu. V tomto případě patří mezi doprovodné příznaky horečka, bolesti jsou velmi intenzivní. Mezi obecné příznaky zánětu dělohy  patří slabé krvácení mimo menstruaci nebo hlenovitý až hnisavý výtok, zvýšená teplota, problémy při močení  a únava. Méně závažné případy se léčí pomocí antibiotik (lze použít i lokální léčbu), závažné případy si mohou vyžádat chirurgické řešení.      

Onemocnění močového ústrojí

Další možnou příčinou bolestí v podbřišku jsou infekční onemocnění močového ústrojí. Nejčastějším onemocněním je zánět močových cest. Kromě bolesti v podbřišku pacienty trápí obtíže při močení, pociťují časté nucení na močení, ale přitom vymočí pouze velmi malé množství tekutiny. Do skupiny příznaků rovněž patří pálení až řezavá bolest při močení a zvýšená teplota až horečka. Také zánět močových cest se léčí antibiotiky.    

Zánět slepého střeva

Pokud je bolest v podbřišku symptomem zánětu slepého střeva, obvykle jí předchází bolest okolo pupku (na pravé straně), odkud se pak šíří po celém břiše až do podbřišku. Zánět slepého střeva může být buď akutní, nebo chronický. V případě, že jsou dalšími příznaky zvýšená teplota (může být i zimnice), nevolnost, zácpa nebo naopak průjem, tvrdé břicho a malátnost, jedná se s vysokou pravděpodobností o akutní apendicitidu, která vyžaduje okamžitý lékařský zákrok, aby nedošlo k prasknutí střeva a sepsi s následkem smrti.

Kdy k lékaři a ostatní možné příčiny

Lékaře bychom měli navštívit, pokud  je bolest velmi intenzivní, nebo nás trápí dlouhodobě, anebo se jedná o bolest v  podbřišku v těhotenství. (Může se jednat také o příznak mimoděložního těhotenství.) Mezi další možné příčiny patří bolestivá ovulace, zánětlivá onemocnění střev, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba, může se však  jednat i o běžnou střevní chřipku. Z výše uvedeného vyplývá, že se jedná o velmi obecný příznak a přesnou diagnózu může stanovit pouze lékař.      

Foto: Freeimage.com 

1 komentář

  1. Dobrý den,
    mám celodenní bolesti v podbřišku a při sednutí si, mě to v podbřišku zabolí. Myslím si, že příčinou je nadměrné zvedání těžkých břemen nad 20 kg i více, i když jen na pár vteřin nebo minut. Je možné, že mám akorát břicho namožené? Výtok ani krvácení jsem neměla, ani horečky ne.
    Děkuji za odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here