Domů Nemoci Urologie Bolest varlat

Bolest varlat

Bolest varlat patří k choulostivým příznakům, které by muži neměli jen tak přecházet, a to i přes to, že se naštěstí nejedná povětšinou o nic vážného. Bolest varlat alespoň jednou v životě potká každého muže.

Co jsou varlata

Varlata jsou mužské pohlavní žlázy, které jsou umístěné za penisem ve váčku známém jako šourek. Uvnitř varlat se produkují mužské pohlavní hormony a uchovávají spermie. Varlata kontrolují rozvoj reprodukčních orgánů i sexuálního chování muže. Varle má tvar vejce, je hladké a na pohmat mírně citlivé. Na zadní stěně na ně naléhá nadvarle.

Příčiny bolesti varlat

K nejčastějším příčinám bolesti varlat patří traumata, velmi častá sexuální aktivita, zánět anebo hydrokéla. Mnohdy však za bolest mohou banality jako slipy a jeansy. Nepodceňujte však bolest varlat, protože vedle přiškrcení oblečením bolest může způsobit i tumor a torze varlat. Bolesti varlat navíc mohou pocházet i zcela odjinud a do varlat je bolest pouze přenášena (ledvinové kameny).

O jednotlivých nemocech

Torze varlete

Varle je bohatě vyživován cévami, které sem přichází z dutiny břišní. Pokud se však varle v šourku nešťastně přetočí, dojde k přiškrcení cév, čímž dojde k zástavě přítoku krve a živin do varlete. Tuto situaci doprovází náhle vzniklá velmi intenzivní bolest varlete, která vystřeluje až do třísel. Torze postihuje nejčastěji mladé muže okolo 18 let. Pakliže vás něco takového potká, je zapotřebí neváhat a okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Při torzi varlete je totiž zapotřebí urgentně provést operaci, a to do několika málo hodin od rotace, abyste dokázali varle zachránit, jinak o ně přijdete.

Zánět varlete

Zánět postihuje ponejvíce žlázu, která se nachází  šourku na vrcholu varlete. Zánět doprovází velmi nepříjemné bolesti a teplota. Příčinou zánětu varlete jsou obvykle pohlavní nemoci, jako třeba kapavka nebo chlamydie. Pozor, zánět varlete mohou způsobit i příušnice!

Kýla varlete

Kýla varlete vždy souvisí s poruchou odtoku krve z varlete, což vyvolává nepříjemnou tahavou bolest.

Vodní kýla, čili hydrokéla

Jde o trochu jiný typ kýly, která spočívá v nahromadění tekutiny v obalech, kdy může postihnout jedno nebo obě varlata. Nemoc je vrozená i získaná. Bolest je jedním z příznaků tohoto problému, i když spíše bych to nedefinovala jako bolest, ale jako nepříjemná a stálý tlak, jenž doprovází i zvětšující se šourek. U vrozených hydrokél s sleduje stav a pokud nedojde k úpravě, je ve dvou letech operována. U dospělých, v závažných případech, se operace provádí taky, ale jiným způsobem než u dětí.

Rakovina varlat

Rakovina varlat postihuje nejvíce muže v období 15-35 let. Záludné na ní je to, že mnohdy probíhá tiše, takže o ní většina mužů dlouho nic neví, přitom jde o nejrozšířenější typ rakoviny v daném věku. Tento stav příliš nenahrává včasnému odhalení, přičemž základem úspěšné léčby je včasná diagnostika. Jedinou cestou, jak rakovinu brzo odchytit je pravidelné samovyšetřování varlat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here