Domů Nemoci Příznaky Bolest za okem

Bolest za okem

Bolest za okem a horší vidění patří k hlavním příznakům zánětu očního nervu. Pokud se tedy tato nepříjemná bolest objeví, neměli bychom váhat a měli bychom urychleně vyhledat lékaře.

Co je oční nerv

Oční nerv vychází ze zadní části očního bulbu, prochází kostěným otvorem zvaným optický kanál, do střední jámy lební, kde končí zkřížením se zrakovým nervem z druhého oka. Dále pak částečně zkřížená nervová vlákna, kterých v každém očním nervu na 1,2 milionu, pokračují až do mezimozku.

Příčiny vzniku zánětu očního nervu

Vznik zánětu očního nervu, čili optické neuritidy, může být podmíněn mnoha faktory. Infekční příčiny jsou však vzácné a jsou spojeny s dosud nerozpoznaným zánětlivým ložiskem v obličejové části hlavy. Jde převážně o zánět zubu, čelisti, vedlejších nosních dutin. Dříve bývala častou příčinou kapavka anebo tuberkulóza. Dnes jde však díky očkování a antibiotikům skutečně o velmi vzácnou možnou příčinu. Mnohem častěji se dnes objevuje zánět očního nervu vzniklého z důvodu boreliózy anebo poruchy imunitního systému. Autoimunitní podklad je v poslední době velmi častou příčinou. Někdy může dojít k zánětu z důvodu onemocnění pásovým oparem anebo také i jako následek užívání některých léků. V některých případech nervových neuritid (u roztroušené sklerózy) a u dalších zánětů očního nervu však příčina není nikdy odhalena. Onemocněním trpí ve větší míře ženy. Objevuje se nejčastěji ve věku od 15 do 45 let. Objevit se však může ve skutečnosti kdykoli.

Zánět očního nervu u dětí

Velmi výjimečný není ani objev zánětu u adolescentů. Zde se objevuje jako příznak jiného neurologického onemocnění, nejčastěji o roztroušenou sklerózu. U menších dětí se zánět očního nervu příliš často neobjevuje, když už, tak doprovází jiná exantémová onemocnění (jako třeba zarděnky anebo spalničky). Zajímavé také je, že na rozdíl od pozdějších zánětů jsou tyto oboustranné.

Příznaky

Jedním z hlavních projevů nemoci je náhle vzniklou bolestí za okem a zhoršením kvality vidění. Nemocný vidí rozmazaně, špatně vnímá barvy a má rovněž i poruchy zorného pole. V některých případech může dojít i k úplné ztrátě zraku. Stav je doprovázen i zvýšeným tlakem v oku.

Diagnostika

Základem je vyšetření očním lékařem, který vyloučí jiné příčiny onemocnění. Provede se vyšetření očního pozadí a dále nemocného může odeslat na neurologické vyšetření. Provést se rovněž může i magnetická rezonance a lumbální punkce.

Léčba

Zánět očního nervu velmi často rychle sám odeznívá. Někteří lékaři mu pomáhají kortikosteroidy, jiní je však zavrhují. U roztroušené sklerózy je nutno stav sledovat a léčba je prováděna ve spolupráci s neurology. Zde je pak léčena methylprednisolonem. Oční kontroly by pak měly probíhat opalovaně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here