Domů Nemoci Příznaky Bolest zad při vstávání

Bolest zad při vstávání

Bolest zad při vstávání je poměrně častý problém lidí nejen u nás, ale na celém světě. Při vstávání spodní část zad, která se skládá z fazetových kloubů dochází k tlaku a stlačení. Když sedíte, tak jsou ohnuté a uvolněné. Pokud trpíte nějakým zdravotním problémem, můžete při vstávání pocítit náhlou ostrou bolest. V tomto článku se dozvíte více o tom proč i z jakého důvodu. 

Bolest v dolní části zad 

Bolest v dolní části zad je docela běžná mezi dospělými. Přibližně 80% populace jí trpí vysloveně kdykoliv. Když se postavíte, vaše páteř uvolní náhlý tlak na svaly dolní části zad. V důsledku toho jsou těsné a způsobují bolest. U starších lidí je tato bolest považována již za běžnou, u mladých jedinců nikoliv. Bolest dolní části zad při vstávání ze sedu může způsobit mnoho faktorů, včetně spinální stenózy, natržení prstence, natažení vazů a podobně. Mírná bolest v dolní části zad není něco, čeho byste se měli obávat, protože ji lze léčit některými domácími prostředky. V závažných případech se však neobejdete bez odborné péče. 

Spondylolistéza 

Spondylolistéza je stav, u něhož dojde k tomu, že se jeden obratel posune dopředu ze své původní polohy do druhého. K tomuto posunu dochází, když sedíte. Když se postavíte, obratlům trvá několik sekund, než se na několik sekund vrátí do své původní polohy. Během tohoto období můžete zpočátku pociťovat bolest, ale během několika sekund zmizí. 

Annular Tear

Bederní páteř se skládá z 5 těl obratlů. Mezi každým obratlovým tělem jsou přítomny bederní ploténky. Každá ploténka má vnější vláknitý prstenec nazvaný annulus fibrosusu, který pokrývá jádro.  Anulus poskytuje oporu, absorbuje náhlé síly a zajišťuje stabilitu páteře. Jeho vlákna se však mohou poškodit nebo oslabit v důsledku degenerace nebo traumatu, což způsobí trhliny mezi prstency. Je to jedna z hlavních příčin bolestí dolní části zad při vstávání ze sedu. 

Degenerativní skolióza 

Degenerativní skolióza nebo skolióza v dospělosti je, když se páteř ohýbá do stran. Toto ohnutí je obvykle směrem doprava nebo doleva a může být závažné, mírné nebo střední. Křivka má často tvar “C” a je v dolní části zad. Degenerativní skolióza vzniká v důsledku obvyklého opotřebení plotének, obratlových těl nebo malých kloubů. V tomto stavu můžete pociťovat bolest v dolní části zad při vstávání ze sedu. 

Ehlers-Danlosův syndrom

EDS je genetická porucha s různými příznaky, které se liší v závislosti na jejím typu závažnosti. Nejčastěji postihuje krevní cévy, kůži a klouby. Vaše klouby se mohou cítit hypermobilní v důsledku poruchy tvorby kolagenu. EDS je také primární příčinou náhlé bolesti dolní části zad při vstávání ze sedu. Nicméně, protože je to dědičné, není pro to žádný konkrétní důvod. 

Tendinopatie hamstringů 

Hamstringy jsou silné svaly v zadní části stehen. Řídí pohyb vašich stehen, boků a kolen a jsou tvořeny 3 svaly. Patří mezi ně Semitendinosus, Semimembranosus a Biceps femoris. Svaly jsou spojeny s kostí prostřednictvím šlach, což jsou tlusté pojivové tkáně. Jakékoliv namáhání nebo poranění šlach má za následek tendinopatii hamstringů. Nejviditelnější je, když vyvíjíte tlak na hamstringy při natahování nebo ohýbání nohou. Natažení nebo bolest lýtka je nejčastějším příznakem tendinopatie hamstringů. 

Syndrom SI kloubu 

Křížová kost a pánevní pletenec se skládají ze dvou sakroiliakálních kloubů. Jeden je přítomen vpravo, zatímco druhý je vlevo. SI klouby přenášejí síly tam a zpět přes páteř a dolní končetiny. Jakékoliv náhlé trauma nebo pád může vést k syndromu SI kloubu, který způsobuje silnou bolest a zánět v kloubech SI. Při syndromu SI kloubu můžete pociťovat náhlou bolest dolní části zad při vstávání ze sedu. 

Možnosti léčby bolesti dolní části zad při vstávání ze sedu 

Pokud nemáte žádnou anamnézu nebo diagnostikovaný stav, můžete si doma zkusit několik možností léčby: 

odpočinek, nesteroidní antirevmatika, rehabilitace, doma cvičení na záda, snažte se o zdravé držení těla, zajistěte si kvalitní ortopedickou obuv, matraci, židli a vyhýbejte se těžkému zvedání. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here