Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Bolest žlučníku

Bolest žlučníku

Bolest žlučníku může signalizovat různá onemocnění tohoto orgánu. Mezi nejčastější z nich patří žlučníkové kameny a zánět žlučníku. V případě chronických bolestí žlučníku by si měl pacient nechat provést lékařské vyšetření na oddělení gastroskopie. Ani akutní bolest žlučníku není radno podceňovat, může se jednat o žlučníkovou koliku, což je stav vyžadující okamžitý lékařský zásah.

Bolest žlučníku
Bolest žlučníku

Jak poznat žlučník

V dutině břišní se nachází více důležitých orgánů, které mohou na změnu zdravotního stavu pacienta poukazovat bolestí. Při bolesti břicha není proto pro laika (a často také ani pro lékaře) snadné rozeznat, o který orgán se jedná. Pokud pacient pociťuje bolest, napětí nebo jiné nepříjemné pocity v oblasti pravého podžebří, kde je žlučník umístěn, doprovázené pocity plnosti, lze důvodně předpokládat, že se jedná o problémy se žlučníkem. Mezi další možné příznaky patří píchání vystřelující do  jiných částí břicha nebo do oblasti zad, říhání a plynatost.

Písek ve žlučníku a žlučníkové kameny

Žlučníkový písek a kameny jsou usazeniny, které vznikají především z cholesterolu, a usazují se v kanálku odvádějícího žluč do tenkého střeva. (Rozdíl mezi pískem a kameny spočívá ve velikosti těchto usazenin.) Rizikovými faktory pro vznik těchto usazenin je nadměrné množství cholesterolu ve stravě, užívání některých léků a ženské pohlavní hormony. Ženy proto trpí tvorbou žlučových kamenů více než muži.  Mezi příznaky žlučových neboli žlučníkových kamenů patří časté říhání a nadýmání, nechutenství a pocity plnosti. Dále může pacient trpět průjmy. Většina pacientů však žádné příznaky žlučových kamenů nemá, dokud kameny nezpůsobí zánět žlučníku.

Akutní a chronický zánět žlučníku

Akutní zánět žlučníku (viz níže žlučníková kolika) je závažný zdravotní stav charakteristický silnou bolestí v pravém podžebří a horečkou, kdy se do žlučníku dostanou bakterie ze střeva a způsobí zánět. Zánět žlučníku může být i chronický (tzv. porcelánový žlučník), který je spojen se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny žlučníku. Typickými projevy porcelánového žlučníku je právě nechutenství, zvýšená plynatost a časté nevolnosti.

Žlučníkové kameny nebo písek jsou diagnostikovány pomocí ultrazvukového vyšetření. Léčba nejčastěji spočívá v jejich laparoskopickém odstranění. Odstraněním žlučníkových kamenů se předchází riziku, že dojde k situaci, že se kámen usadí v krku žlučníku, kde brání odtoku žluči a způsobí žlučníkovou koliku.

Žlučníková kolika

Žlučníková kolika neboli akutní zánět žlučníku je závažný stav, který se projevuje velice intenzivní bolestí žlučníku, (kolika se však může šířit i mimo oblast žlučníku) a vyžaduje okamžité lékařské ošetření, protože pacientovi hrozí sepse. Kromě bolesti mezi další příznaky žlučníkové koliky patří: nevolnost, zvracení, plynatost či časté říhání, pálení žáhy, zvýšená teplota a nažloutlé bělmo očí pacienta. Možnými komplikacemi jsou nahromadění hnisu a perforace žlučníku.

Pacient se žlučníkovou kolikou je hospitalizován v nemocnici, kde se monitoruje jeho stav, podávají se antibiotika a léky k tlumení bolesti. Úlevu od bolesti přináší ledování. Součástí léčby je žlučníková dieta. Pokud se stav neuklidní, přistupuje se k operaci – k odstranění žlučníku. Operace se provádí nejčastěji laparoskopicky.

Prevence problémů se žlučníkem

Problémům se žlučníkem lze do velké míry předejít dodržováním zdravého životního stylu, což znamená především střídmost v jídle, vyvarování se nadměrného pití alkoholu, kouření a stresu. Bohužel u problémů se žlučníkem hraje svou roli také dědičnost. Skutečnost, že se problémy se žlučníkem vyskytly v rodině pacienta, zvyšuje pravděpodobnost, že se těmito problémy bude potýkat i sám pacient. Pacienti s dráždivým žlučníkem jsou nuceni celý život dodržovat žlučníkovou dietu, která je založená na omezení tuků ve stravě, aby předešli možným komplikacím.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here