Domů Nemoci Příznaky Bolest zubů pod korunkou

Bolest zubů pod korunkou

Říká se, že mrtvý zub bolet nemůže, ale je to hloupost, protože ve skutečnosti kořenové kanálky bolí i v dávno odumřelém zubu. Nevíte o nich do té doby než se nezanítí, pak jsou příčinou bolesti i v mrtvém zubu a třeba i pod korunkou.

Kdy se na zub dává korunka

Korunky se nasazují na prasklé nebo odlomené zuby. Slouží tedy k rekonstrukci zubu při velkých ztrátách tvrdých zubních tkání v okamžiku, kdy již není možné následkem úrazu, rozsáhlého zubního kazu anebo ošetřování kořenového kanálku zhotovit klasickou výplň. Korunkami se ošetřuje živý, ale i mrtvý zub. Korunky slouží jako konstrukce fixních můstků. Někdy je zub nutno předem ošetřit kořenovou nástavbou.

Bolest zubu pod korunkou

Mnohem častěji je však bolest zubu pod korunkou spojena zvýšenou citlivostí na teplotu, a to především na studené. Jde o celkem typický projev, který se vyskytne po nasazení korunky. Obvyklé však také je, že bolest pod korunkou postupně slábne. Pozvolna by bolest měla vymizet během několika dnů či týdnů. Pozor však, když se bolest objeví po tepelném podnětu a trvá celé minuty, když se bolest objevuje spontánně, sama od sebe a jeho intenzita sílí. Pak totiž hrozí, že mohlo dojít k zanícení zubního nervu anebo zubního kanálku a je nutné lékařské ošetření. Samo od sebe totiž neodezní.

Zánět zubní dřeně

Bolest zubu pod korunkou je však ponejvíce spojen se zánětem zubní dřeně, tedy pulpitidou, i proto se doporučuje na skus endodonticky (zaplnit) kanálky. Bolest se pak projevuje tehdy, když pod korunkou zůstaly opomenuty zubní nervy. Při úpravě je vhodné jej také zkontrolovat, jestli reaguje na tepelné podněty. Pokud je korunka na živém zubu, je nutno odstranit nervy z kanálků, zklidnit zub, případně jej přeléčit antibiotiky a před opětným nasazením korunky jej ještě jednou zkontrolovat.

Váček pod korunkou

Zubní váček pod korunkou vzniká tam, kde se organismus brání před bakteriemi v zubu. Ty se nějakým způsobem dostaly do kořenového kanálku zubu. Tyto záněty způsobují záněty, které nejprve odbourají zubní dřeň a dostanou se kanálkem mnohem níže. Zde komunikují s čelistní kostí. Když se pak bakterie dostanou ke kosti, vytvoří pod zubem váček. Vzniknout mohou ponejvíce ze zubního kazu, ale také i ze špatně ošetřeného zubu. Dojít k tomu může i u broušení zubů na korunku a můstek. Pokud je zánět v klidu, ani si ho nevšimneme, o slovo se přihlásí až dojde k oslabení imunitního systému, kdy pak může dojít k jeho vzplanutí a vzniku chronického zánětu, kdy začne zub bolet. V místě může vzniknout otok s hnisem. Tento chronický zánět je trvalou zátěží pro organismus a imunitu. Navíc může poškodit srdce a ledviny.

Starejte se o své zuby s korunkou

Zuby s korunkou vyžadují skvělou péči, jsou totiž velmi náchylné ke vznik zubního kazu u krčku zubu. Zároveň zde hrozí, že jestli bude hygiena nedostatečná, může se zde rozvinout zánět dásní. Korunka vám tedy rozhodně nezaručí bezkazovost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here