Domů Nemoci Kosti a svaly Bolesti bederní páteře

Bolesti bederní páteře

Bolesti bederní páteře (známé pod lidovými názvy houser, hexenschuss nebo ischias) patří mezi velmi časté civilizační obtíže postihující především pacienty středního a vyššího věku. Rizikovou skupinu představují osoby se sedavým zaměstnáním, které pravidelně nesportují, a mají oslabené zádové svalstvo. Bolesti mohou mít buď akutní, nebo chronický charakter, a jejich léčba je založena na odstranění příčiny.

Bolesti bederní páteře
Bolesti bederní páteře

Příčiny

Příčin bolestí bederní páteře může být celá řada, my se zaměříme na nejčetnější z nich. Nejčastěji se jedná o přetížení svalů v důsledku nesprávného držení těla nebo fyzicky náročné aktivity (náročné manuální práce nebo sportu zaměřeného pouze na určitou svalovou skupinu). Neméně častou příčinou je ,,zablokování“ kloubů, k čemuž dochází při zvednutí břemene v předklonu. V tomto ohledu představují velmi rizikovou skupinu pacientů maminky malých dětí, které vyndávají dítě spolu s autosedačkou z nízkopodlažního vozu. Ženy často trápí bolesti bederní páteře v rámci premenstruačního syndromu nebo jako součást menstruačních bolestí. Pokud obtíže pronásledují pacientku i mimo tuto část cyklu, může se jednat o signál gynekologických obtíží, onemocnění vnitřních orgánů (například ledvin) nebo o jiný závažný zdravotní problém. Výše zmíněným obtížím často předchází prochladnutí inkriminované oblasti.

Projevy bolesti

Bolesti bederní páteře vystřelují z oblasti beder až do hýždí či kolen a mohou být různé intenzity. Pokud je na vině přetížení svalů nebo například menstruační bolesti, pacient pociťuje tupou bolest rozšiřující se z oblasti kříže do okolí, bolest ho však neomezuje v pohybu tolik jako v případě, že je jejím zdrojem blokace meziobratlových svalů. Pohyb pacienta nejvíce omezuje výhřez meziobratlové ploténky, kdy jen těžko nachází úlevovou polohu. Tento stav zpravidla vyžaduje odbornou pomoc. 

Léčba

Pokud dojde k výhřezu meziobratlové destičky, léčba je založena na kombinaci klidového režimu a tlumení bolesti, v prvé řadě pomocí analgetik. Pacientům se k úlevě od bolesti rovněž aplikují obstřiky nebo elektroléčba. Podpůrnou terapií je suché teplo, vhodná je návštěva finské sauny nebo nahřívání postižené oblasti (infraterapie nebo laserová terapie). Pozor, mokré teplo může obtíže naopak zhoršit. Pacientům se proto nedoporučuje pobyt v horké vaně, sprše, ani ve whirpoolu.

Nedílnou součástí léčby bolestí v oblasti beder je fyzioterapie. V akutních případech se doporučují pacientům masáže, a to buď klasické, nebo reflexní. Masáže zpravidla vyžadují opakování a je třeba si uvědomit, že řeší pouze následky, nikoli příčinu. V dlouhodobém horizontu představuje řešení aktivní fyzioterapie, kdy si pacient osvojí správné pohybové návyky a naučí se cviky, které pravidelně provádí.

Pokud jsou na vině menstruační obtíže, úlevu přináší analgetika, nahřívání beder a masáže. Jestliže bolest souvisí s jiným onemocněním, léčba pak spočívá v léčbě samotného onemocnění.

Prevence

Prevence bolestí bederní páteře je založena na pravidelné pohybové aktivitě. Ideální sport je takový, který stejnoměrně zatěžuje všechny skupiny svalů, a zároveň je uvolňuje, například plavání. Lidem se sedavým zaměstnáním se doporučuje, aby pravidelně prováděli protahovací cviky na páteř. Neméně důležité je dbát na správné držení těla. (Bolesti bederní páteře často trápí pacienty se skoliózou.) Při výběru nábytku pak není radno podcenit volbu lůžka (zde je důležitá kvalitní matrace) a sedacího nábytku (zejména pokud jde o výběr kancelářské židle). Osoby s neposíleným zádovým svalstvem by se měly vyvarovat zvedání těžkých břemen a měly by začít své zádové svalstvo posilovat. Důležitou součástí prevence je vyvarování se nadváhy, která představuje rizikový faktor pro problémy s páteří obecně, a teplé oblékání zamezující prochladnutí beder.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here