Domů Nemoci ORL Bolesti hrtanu (laryngu)

Bolesti hrtanu (laryngu)

Bolesti hrtanu jsou poměrně časté. Nejčastěji se jedná o příčiny infekční. V případech bolesti hrtanu je vhodné navštívit odborníka otorinolaryngologa, který krk vyšetří, navrhne léčbu či odešle pacienta na jiné pracoviště k dalšímu vyšetření a řešení problému.

Infekce v oblasti hrtanu, záněty hrtanu (laryngitidy):

Laryngitidy postihují děti i dospělé, můžeme je dělit na akutní a chronické. Některé stavy, zvláště pak u dětí, mohou být i životu nebezpečné.

Akutní záněty hrtanu:

Tyto obtíže se projevují jako katarální zánět, ale můžeme mít také epiglottidu a subglotickou laryngitidu.

  • Katarální zánět je běžný zánět provázející infekce horních cest dýchacích, mohou být virové i bakteriální. Většinou začínají jako virové, na které nasednou patogenní bakterie. Projevují se štípáním, škrábáním a bolestí v krku. Může být přítomen chrapot či suchý kašel.
  • Mnohem vážnější je akutní epiglotitida, kdy dochází k masivnímu otoku epiglotis (příklopky hrtanové) a následkem toho může dojít i k dušení. Onemocnění postihuje více děti a jeho původcem bývají hemofily.  Bolest v krku bývá řezavá, provází ji potíže s polykáním, dráždiví kašel atd. Ve vážných případech je nutné pacienta hospitalizovat.
  • Akutní subglotická laryngitida se také projevuje otokem podobně jako epiglotitida. Otok je v nejužší části hrtanu pod epiglotis. Jedná se hlavně o dětskou nemoc, kterou způsobují viry. Provází jí zhoršené dýchání, štěkavý kašel atd.
Chronické záněty

Chronická laryngitida

Jedná se o zánět hrtanu delšího trvání. Je často provázen bolestí, škrábáním či štípáním v krku. Sliznice hrtanu může být buď mírně zduřelá, nebo naopak atrofická, poškozená. Roli mohou hrát proběhlé infekce, ale také jícnový reflux, kdy se kyseliny ze žaludku mohou jícnem dostat až do krku.

Bolesti hrtanu

Nádory hrtanu

Nádorová onemocnění hrtanu postihují nejčastěji muže nad 40 let, a to hlavně  kuřáky, lidí, kteří nadužívají alkohol či mají infekci lidskými papilomaviry. Tyto nádory vycházejí ze sliznice, jsou dlaždicobuněčné.

Nádorová hmota může růst nad příklopkou hrtanovou (30 % nádorů), v místě příklopky (65 % nádorů) či pod příklopkou.

Tyto nádory se projevují bolestmi krku, v krku, chrapotem, poruchami polykání, zápachem z úst, zvětšenými uzlinami, únavou, teplotami atd.

Poškození sliznice hrtanu a cizí těleso:

Poškození může dojít např. při poleptání a podráždění. Může se jednat o vlivy chemické (různé kyseliny, zásady, čistidla…) nebo termické (tj. horké potraviny, nápoje).

V hrtanu také může uvíznout vdechnuté cizí těleso, které působí bolest.

Poranění krku:

Bolest v oblasti hrtanu může být způsobená i mechanickými vlivy, tj. poranění krku, krčních svalů, chrupavek v oblasti laryngu. Může se také jednat o zablokovanou jazylku, což je kůstka, na kterou se upínají svaly hrtanu a krku. K tomuto bloku může dojít při zablokování krční páteře.

Onemocnění jiných orgánů na krku:

Bolesti v oblasti laryngu mohou způsobit také obtíže se štítnou žlázou, tj. její zvětšení, zánět. Podobné problémy mohou způsobit i zduřelé hluboké krční uzliny, které mohou tlačit na oblast hrtanu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here