Bolesti nohou při bruslení může být spojeno se zraněním chodidla s různými úrovněmi nepohodlí. To může zahrnovat bolest na spodní, horní nebo bočních stranách nohy. Bruslení, spolu s jinými sporty, se může stát obtížné nebo dokonce nemožné bez řádné péče o nohy. Naštěstí existují způsoby, jak si ulevit od bolesti z bruslení a zabránit tomu, aby se v budoucnosti opakovala.
Špatně nasazené bruslařské boty mohou přispívat k bolestem nohou. Správně nasazené boty vám pomohou zůstat bezbolestné. Budete se chtít vyhnout botám, které mají špatnou velikost, ať už jsou příliš malé nebo příliš velké, boty způsobí bolest. Puchýře jsou další věcí, na něž si musíte u špatně padnoucích bruslí dát pozor. Další věc, které je třeba se vyhnout, je příliš těsné šněrování bot, což je známé jako kousání krajky nebo bruslení. Příliš těsné šněrování bot může podráždit měkkou tkáň na chodidlech.
Obsah článku
Jak předcházet bolesti nohou z bruslí
Nejlepší zprávou je, že většině bolestí na bruslích lze zcela předejít! Mít brusle, které správně padnou a jsou správně polstrované, je polovina úspěchu. Dalším způsobem, jak předejít bolestem při bruslení, je správné protažení a zahřátí před vstupem na kluziště. Protažení spodní části těla, které protáhne spodní část zad, boky, nohy a chodidla, pomáhá připravit vaše tělo na cvičení, které děláte při bruslení.
Mnoho bruslařů, kteří mají problémy s nohou, kotníkem nebo kolenem, nosí vlastní vložky, které jim pomáhají správně vyrovnat brusle. Tyto gelové vložky nebo podpěry paty mohou zmírnit bolest při bruslení.
Když se objeví bolest nohou, je důležité omezit nebo přestat bruslit, dokud bolest úplně nezmizí. Pokud máte jakýkoli otok nebo nepohodlí, zvedněte postiženou nohu a aplikujte na postiženou oblast led po dobu 20 minut, abyste snížili bolest nebo otok.
Běžná zranění při krasobruslení
Stresové zlomeniny
Stresové zlomeniny jsou drobné trhlinky, které se tvoří v kosti v důsledku opakovaného traumatu. Opakované nárazy na tvrdý povrch pravděpodobně způsobí stresové zlomeniny, typicky v bércích, ale také v hlezenních kloubech a kostech chodidla. Tyto zlomeniny se obvykle léčí klidem a protizánětlivě. V některých případech možná budete muset nosit speciální botu, dokud se vaše kosti hojí.
Tendonitida
Krasobruslení zahrnuje výbušné pohyby, zvláště klade velké nároky na lýtka, aby poháněla bruslaře nahoru. Opakované akce mohou vést k mikrotrhlinám vyskytujícím se v jakýchkoli šlachách, které spojují sval s kostí, takže často postihuje krasobruslaře v oblasti hamstringů a šlach na chodidlech a kotnících. Zánět šlach lze léčit odpočinkem a fyzioterapií, která pomůže znovu získat sílu a pružnost ve svalu.
Skokanské koleno
Šlacha, která připevňuje vaši čéšku ke svalům na holeni, je vystavena stresu pokaždé, když skočíte a přistanete. Krasobruslaři jsou zvláště ohroženi rozvojem tohoto bolestivého stavu. Opakované namáhání této šlachy má za následek mikrotrhliny a zánět může vést k ruptuře šlachy, pokud se neléčí. Obecně nejúčinnější léčbou je odpočinek, protizánětlivé léky a fyzioterapie.
Poranění Achillovy šlachy
Achillova šlacha, která spojuje lýtkový sval s hlezenním kloubem, je u krasobrulařů nejvíce ohrožena poškozením od bolesti a zánětu mikrotrhlin až po úplné utržení. Jakékoli poškození Achillovy šlachy může vést k úplné ruptuře, proto je důležité ji co nejdříve diagnostikovat a léčit. Natržená Achillova šlacha vyžaduje chirurgickou opravu a dlouhou rekonvalescenci.
Svalové napětí kyčle
Krasobruslení zahrnuje spoustu zvratů a extrémních pohybů nohou a samozřejmě spoustu pádů na tvrdý povrch v tréninku. Svaly kolem kyčle se napínají a namáhají, když bruslaři prodlužují a obracejí nohy. To často vede k vede k natažení kyčelního kloubu, kde jsou podpůrné vazy a šlachy přetaženy. To vede k bolesti a slabosti a potížím s chůzí, natož s tréninkem. Svalové kmeny jsou léčeny protizánětlivými léky a klidovým režimem, následuje fyzioterapie.
Bursitida v kotníku
Váš kotník je odpružený 3 malými gelovými vaky zvanými bursae. Ty se mohou poškodit a zanítit v důsledku opakovaného nárazu, jediného zranění nebo nošení těsné obuvi. Tato burzitida může vést k sevření struktur a tlaku na nervy – s příznaky bolesti, citlivosti a otoku. Bursitida se často vyskytuje spolu se zánětem šlach, takže MRI nebo ultrazvukové vyšetření jsou životně důležité pro přesnou diagnózu. Léčba zahrnuje odpočinek, fyzioterapii a úpravu obuvi, aby se zabránilo tření. Steroidní a injekční terapie mohou být také použity k snížení zánětu a napomáhání procesu hojení.