Domů Nemoci Kosti a svaly Bolesti zad

Bolesti zad

Bolesti zad patří mezi nejčastější zdravotní problémy, které alespoň občas trápí každého dospělého, především ženy v těhotenství, a v rostoucí míře se vyskytují také u dětí a mladistvých. Co je způsobuje? Jak jim můžeme předcházet? A kdy je třeba jít k lékaři?

Nejčastější příčiny

Nejčastější příčinou bolesti zad je nezdravý životní styl, z tohoto důvodu se také tento problém řadí do skupiny civilizačních nemocí. Hlavními viníky jsou přitom následující špatné návyky: nesprávné držení těla, dlouhé a nesprávné sezení (bolesti zad postihují především pacienty, kteří mají sedavé zaměstnání, páteři však neprospívá ani náročná fyzická práce, kdy je člověk například nucen zvedat těžká břemena)a nedostatek pohybu. Další z možných příčin může být nekvalitní nebo nevhodná matrace při spánku, ale také dlouhodobý stres, který může mít za následek právě výše zmíněné špatné držení těla. Většina pacientů si na bolesti zad sice stěžuje, ale nepřikládá jim větší význam. Podvědomě totiž vědí, že kdyby dodržovali zdravou životosprávu, tak by je tento problém s největší pravděpodobností netrápil. Lékaři však před tímto podceňováním důrazně varují. Bolesti zad totiž mohou signalizovat také problémy s důležitými vnitřními orgány. Například bolesti zad v oblasti bederní páteře mohou souviset s onemocněním ledvin. Záda mohou bolet také z prochlazení. V menší míře jsou bolesti zad následkem některé z vážnějších nemocí, například Běchtěrovy choroby (neléčitelné onemocnění kloubů), degenerativních změn páteře, nebo úrazů.

Bolesti zad v těhotenství

Specifickou skupinu představují bolesti zad v těhotenství, které trápí více než dvě třetiny nastávajících maminek, a to zejména v posledním trimestru těhotenství. Zde jsou hlavní příčinou hormonální změny, které způsobují uvolnění vaziv (příprava těla matky na porod), a tím změnu těžiště. Váha plodu navíc zatěžuje zádové svalstvo. Situaci dále může zhoršovat i nadměrný příbytek na váze. Bolest zad v důsledku nadměrného zatížené kloubů a změny těžiště je typická také pro obezitu.

Bolesti zad u dětí

Mimořádnou pozornost je třeba věnovat bolestem zad u dětí, které mohou mít přímou souvislost s růstovými poruchami, jako je například vadné držení těla nebo ploché nohy. Záda mohou děti bolet i v důsledku vývojových vad, k jejichž odhalení slouží preventivní prohlídky u pediatra. Mezi nejčastější vady páteře u dětí patří skolióza, pro kterou je charakteristické vychýlení páteře bočním směrem. Ve většině případů se tento problém úspěšně řeší cvičením a rehabilitací. Neléčená skolióza v dětství může mít za následek silné bolesti zad v dospělosti. Často jsou však bolesti zad u dětí důsledkem kombinace příliš častého sezení na nevhodné židli a nedostatku pohybu nebo naopak nevhodně zvoleného sportu.

Léčba a prevence

Terapie a prevence bolesti zad vždy závisí na příčinách samotných. V případě sedavého zaměstnání bychom měli do svého programu zařazovat pravidelnou pohybovou aktivitu, která však rovnoměrně zatěžuje všechny skupiny svalů (některé sporty, které jsou zaměřené jen na určitou svalovou skupinu, například tenis, anebo sport, které organismus přetěžují, mohou bolesti zad naopak způsobovat), vhodné je například plavání nebo posilování a protahování. Plavání je vhodné také pro těhotné ženy, kterým se dále doporučuje nosit obuv na nízkém podpatku a nezvedat žádná těžká břemena. Neméně důležitá je volba správného nábytku, jak sedacího, tak postele. Příliš měkká matrace může mít za následek bolesti bederní páteře. Obecnou prevencí a často i řešením je osvojení si správného nácviku držení páteře. Od bolesti nám může ulevit i masáž zad nebo akupunktura. Po prášku bychom měli sáhnout jen v krajním případě, analgetika pouze tlumí bolest a neřeší samotný problém.

Odborná pomoc

V případech, kdy je řešení svépomocí neúčinné, je nutná pomoc odborníka tj. rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta, který doporučí vhodný postup léčby. Když selže konzervativní terapie, je třeba provést neurologické vyšetření. Někdy, například když vyhřezlá ploténka utlačuje nervový kořen, přináší účinné řešení operace.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here