Domů Nemoci Příznaky Bolestivé svalové úpony

Bolestivé svalové úpony

Bolestivým svalovým úponům se odborně říká entezopatie. Enthesis je totiž řecky úpon. Pro zdravotní problém je možné použít i označení syndrom úponových bolestí. Vznikají v rámci přetížení měkkých tkání pohybového aparátu. 

Dochází zde k poškození v místě úponu šlach, vazů a kloubních pouzder. Samotná entezopatie pak vzniká na základě zánětlivých změn v kloubním pouzdře v oblasti úponů šlach. Bolestivý svalový úpon se může vyskytovat samostatně, ale v případě revmatických i ve větším počtu. K těm nejznámějším patří tenisový nebo golfový loket. 

O šlachách

Šlachu tvoří kolagenní vazivo, jež jsou uspořádány do jednotlivých vláken. Mezi nimi probíhají drobné cévy, které mají vyživovat buňky vaziva a odvádět z ní produkty látkové výměny. Povrch je pak pokryt tenkou vrstvou s nervovými vlákny. Šlachy se upínají na povrch kostí. Kost je v tom místě zdrsněná a mohou tu být i menší výrůstky. Na opačné straně plynule přechází ve svalová vlákna a svalové bříško. 

Příčiny vzniku bolestivých svalových úponů

Bolestivé svalové úpony vznikají následkem opakovaného přetěžování šlachových úponů. Může to být způsobeno běžnou denní činností, ale více se to týká práce a vůbec nejvíce se to týká sportovních aktivit. Někde za vznikem stojí i více příčin. Přetížení může být akutní, ale i chronické. Může zde vzniknout porucha mikrocirkulace krve u přechodu šlachy na kost. U opakované nadměrné námahy pak dochází k přestavbě. Ničí se ta oblast. Může tu být špatné prokrvení, dochází zde k zánětu a k nekróze. 

Tenisový loket

K těm nejznámějším úponovým bolestem patří tenisový loket. Jde o bolestivé onemocnění šlachového úponu svalu upínajícího se na zevní část lokte. Pozor, nemusí vzniknout pouze jako následek po hře tenisu. Vzniknout mohou i po užívání šroubováku, vrtání štípání dříví, práci na počítači a třeba u nesprávného postavené paže a zdvihání břemen. 

Oštěpařský a golfový loket

U tohoto lokte je postižena vnitřní část lokte. A i zde platí, že byť vzniká nejvíce u těchto činností, které jim daly jméno, může je způsobit i jiná činnost. 

Skokanské koleno

Skokanské koleno vzniká tahem za čtyřhlavý stehenní sval, což se stává u atletů, u nichž jde o odrazovou nohu. Stát se to však může i fotbalistům, hokejistům a tanečníkům. Postižené může být i tříslo. 

Plavecké rameno

Plavecké rameno je spojeno s rotátorovou manžetou. Trpí jím i volejbalisté, zedníci a jiní řemeslníci. 

Projevy bolestivého svalového úponu

Výrazným projevem je samozřejmě bolest při pohybu. Jde o dobře lokalizovanou bolest. Hybnost je omezená a k úlevě dochází při znehybnění. Bolest se objevuje i při dotyku. Bolest vyzařuje do okolí. Akutní stav obvykle odezní do 6 týdnů. Delší stav je pak už chronický. U chronického stavu se bolest objevuje už i v klidu, místo je oteklé a zarudlé. 

Diagnostika

Základ tvoří anamnéza a dále pak palpační vyšetření, ultrazvuk kloubu, rtg a CT

Léčba

Pokud si není nemocný schopen ulevit sám, je nutné je imobilizovat dlahou nebo sádrou. Vhodnou podpůrnou léčbou jsou protizánětlivé léky, léky proti bolesti, kortikosteroidy. Dobrá je i rehabilitace. V nejhorším případě se stav neobejde bez operačního řešení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here