Domů Nemoci Kůže Boule na ruce

Boule na ruce

Objevila se vám boule na ruce a vy nevíte,co si o ní myslet: I když se to může jevit zvláštně, takový nález je poměrně častým jevem. Nemusí vždy znamenat něco strašného, ale vždy je nutné odhalit o co se jedná, takže návštěvu u lékaře neodkládejte. 

Boule na ruce a její příčiny vzniku

Za boulemi na rukách mohou velmi často zvětšené mízní uzliny. Objevují se v případě jiných chorob a někdy nejde o infekci, ale i o nádorové onemocnění. Boule na ruce může být i abscesem, tedy ložiskem hnisu. U nich je obvykle kůže zarudlá a místo je i poměrně bolestivé. Stav může doprovázet i zvýšená teplota nebo horečka. Čím dál častěji se na rukách objevují revmatické uzlíky, jež jsou příznakem postižení kloubů u revmatoidní artritidy, což je autoimunitní nemoc. Tyto boule jsou tuhé a obsahují velké množství vaziva. Velmi častou příčinou vzniku boulí na rukách je ganglion, což je vlastně cysta naplněná rosolovitou hmotou. I tento útvar najdete poblíž kloubů a svalových šlach. Ganglion může i pěkně bolet a mnohdy je proto chirurgicky odstraněn. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na nezhoubné a zhoubné nádory. Jednou z možností je i tzv. hydrom, což je vlastně dutina vyplněná tekutinou. 

Co dělat, když na ruce objevím boule

Po odhalení boule na ruce se obraťte na svého praktického, případně na kožního. Ten místo vyšetří. Nechají ho prozkoumat ultrazvukem a odeberou histologický vzorek. Podle výsledků se pak rozhodne, co se bude s boulí dělat dál. 

Gangliony, velmi časté

Gangliony jsou pseudocysty, které se vytváří poblíž kloubů a šlach. Naplněny jsou rosolem, tedy hustější kloubní tekutinou. Princip vzniku není dodnes příliš znám. Není ani pořádně prozkoumán. Jedním z důvodů je dlouhodobé podráždění nebo infekce blízkého kloubu. Objevují se i po úrazech, dlouhodobém přetěžováním anebo vzniká jako místo pro únik příliš velkého množství kloubní tekutiny, jež se do kloubu už nevejde. Problém může být spojen s kostním nádorem, zlomeninou i artrózou. Gangliony trpí více ženy. Nejvíce se tvoří u člunkovité a poloměsíčité kosti. 

Jak se takový ganglion léčí? 

Potom, co je ganglion diagnostikován, může být zahájena i léčba. Někdy se může stát, že zmizí sám, pokud daný kloub nebude příliš namáhán, nebo v případě, že pomine příčina jeho vzniku. Pravdou však je, že může být i příznakem mnohem závažnějšího problému, neměli byste to zanedbávat. Pokud ganglion nemizí, bolí, komplikuje pohyb a je ošklivý, je nutné ho chirurgicky odsát nebo rovnou vyříznout. V obou případech nejde o sto procentní eliminaci. Je velmi pravděpodobné, že se po čase zase objeví. Pravděpodobnost opakovaného výskytu snížíte, pokud odstraníte i příčinu jeho vzniku. s léčbou vám dále může pomoci i aplikace gelu s obsahem diclofenacu natrica.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here