Domů Nemoci Příznaky Boule pod klíční kostí

Boule pod klíční kostí

Nepodceňujte na svém žádné boule, natož ty pod klíčními kostmi. Pod klíčními kostmi se nachází tzv. podklíčkové uzliny, jimiž je z prsou přiváděna lymfa. Pokud bolí uzlina na levé straně, může signalizovat nádorové onemocnění žaludku. Jinak může být projevem Hodgkinova syndromu nebo zcela jiného problému.

Boule pod klíční kostí může symbolizovat celou řadu zdravotních problémů. A to vážných, i méně vážných. Pojďme poukázat na ta nejznámější.

Zlomenina klíční kosti

Zlomenina klíční kosti může vytvořit bouli. To, že je klíční kost zlomená poznáte nejen podle boule, ale také z prohýbání ramen, v omezeném rozsahu pohybu, bolesti, otoku a modřině. Lékaři ji diagnostikují rtg. vyšetřením nebo CT. Úraz vzniká ponejvíce z důvodu pádu, u dopravní nehody anebo u porodu.  

Infekce kosti

Boule pod klíční kostí se může objevit i v případě, když se objeví osteomyelitida. Ta vzniká obvykle po poranění, chirurgickém zákroku anebo potom, co zde bylo umístěno zajištění podklíčkové cévy. Jde o velmi vzácný stav, ale přeci jen se může stát. Tento stav se může stát i dlouhodobým a chronickým problémem, který se v některých případech neobejde bez chirurgického řešení. Problém se projevuje zarudnutím, horečkou, zimnicí, otokem, bolestí i odtokem tekutiny z boule.

Zvětšené lymfatické uzliny

Uzliny ve zdejší oblasti mohou být zvětšené z důvodu infekce. Tomu může být v případě onemocnění chřipkou nebo nějakou další virovou nebo bakteriální infekcí. Příčinou zvětšených uzlin však může být také rakovina. Tento zdravotní problém se projevuje především nočním pocením, příznaky podobnými infekci, horečkou, tvrdou bulkou, citlivostí.  

Cysty a tumory

Bohužel někdy může tato boule znamenat cystu nebo nádor. Cysty jsou obvykle naplněny tekutinou.

Hodgkinův lymfom

Nemoc patří k nádorovým chorobám. Nejčastěji se objevuje mezi 20. a 30. rokem. Objevit se může i po padesátém roce. Nemoc propuká v lymfatické uzlině. Může se odtud šířit i do sousedních uzlin a dál. Boule tu je nebolestivá. Doprovází ji horečka, kašel, dušnost, syndrom duté žíly, svědění, pocení, malátnost, únava, hubnutí i výpotek. Rakovina má několik stádií. Nemoc se léčí systémově kombinovanou chemoterapií a u lokalizovaných stádií radioterapií. V případě relapsu se provádí transplantace. Naštěstí má tato choroba dost dobrou prognózu. 70-80% se nakonec vyléčí. Existuje několik typů této nemoci. Nemoc v roce 1832 poprvé popsal anglický patolog Thomas Hodgkin, po něm také nemoc nese své jméno. Na tuto nemoc zemřel třeba Jiří Grossmann nebo zakladatel Microsoftu Paul Allen.

Bouli v oblasti pod klíční kostí nikdy nepodceňujte, protože nikdy nevíte, co se pod ní může skrývat. Raději si ji proto nechte zkontrolovat odborným lékařem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here