Domů Nemoci Příznaky Boule za uchem

Boule za uchem

Boule za uchem může být příznakem různých akutních, stejně jako chronických nemocí – angínou nebo příušnicemi počínaje a onkologickými onemocněními konče. Velmi často se však jedná o pouhé kožní výrůstky, které nejsou známkou žádného zdravotního problému. K potvrzení či vyloučení případné diagnózy je nutné lékařské vyšetření.

Příznak onemocnění

Boule za uchem obecně signalizují probíhající obrannou reakci organismu vůči různým onemocněním, zejména

Boule za uchem
Boule za uchem

infekčního charakteru, kdy bývají rovněž zduřelé mízní uzliny v blízkosti uší, především na krku. Níže uvádíme nejčastější z nich. Dále se může jednat o kožní výrůstky s rizikem rakovinného bujení, kterým rovněž věnujeme samostatnou pasáž.  

Příušnice

Boule za ušima jsou typickým příznakem příušnic, akutního virového onemocnění, které se postihuje především dětské pacienty v období od zimy do jara. Mezi typické projevy příušnic kromě boulí za ušima patří vysoké horečky kolem čtyřiceti stupňů Celsia, otoky slinných žláz, obtíže při polykání a nevolnost. Proděláním onemocnění získává organismus doživotní imunitu. Příušnice jsou spojeny s rizikem závažných následků, a to zejména pro pacienty mužského pohlaví, kterým může způsobit zánět varlat, což může vést k neplodnosti. Účinnou ochranou před příušnicemi je očkování. Příušnice se šíří kapénkovou infekcí, inkubační doba se pohybuje od dvou do tří týdnů.

Zarděnky

Boule za uchem může být rovněž  příznakem zarděnek, dětské infekční onemocnění způsobené virem rubeola, které se šíří kapénkovou infekcí. Typickým příznakem onemocnění je růžová vyrážka na obličeji, trupu a na čele a zduření mízních uzlin. Onemocnění zpravidla nemá závažný průběh. Proti zarděnkám se dnes děti očkují, součástí vakcíny jsou rovněž protilátky proti příušnicím a spalničkám. Proděláním onemocnění si organismus stejně jako v případě příušnic či neštovic vytvoří celoživotní imunitu.

Angína a další onemocnění

Mezi velmi časté příčiny tvorby boulí za ušima rovněž patří angína, poměrně časté onemocnění způsobené streptokoky nebo viry. Mezi typické příznaky patří bolesti v krku, bílý jazyk, čepy na mandlích, obtíže při polykání, nevolnost (může být i pocit na zvracení nebo zvracení) a teplota nad 38 stupňů Celsia. Angína se léčí antibiotiky.  Boule za uchem se může rovněž vytvořit v souvislosti se zánětem středního ucha, někdy se může jednat o příznak nákazy meningokokem (meningokok napadá především děti, léčí se antibiotiky, protože meningokok může způsobit závažná onemocnění, jako je zánět mozkových blan, rodiče malých dětí často využívají možnosti očkování).

Důsledek alergické reakce

Boule za uchem může být také příznakem alergické reakce na kov, když je na uchu náušnice z kovu (nejčastěji se jedná o kovy, jako je nikl nebo mosaz, vzácně o stříbro). Pokud tedy má pacient na uchu náušnici a objeví se mu boule za uchem, měl by šperk sundat. Někdy se nemusí jednat o alergickou reakci, ale o reakci organismu na zanesení infekce do kůže.  Zde si často situace vyžádá nejen lokální, ale celkovou léčbu (podávání antibiotik).

Kožní výrůstky

Dále se může jednat o běžný kožní výrůstek, který se může objevit za uchem stejně jako kdekoli po těle. Aby se vyloučilo podezření na nádor (což je typická situace i dříve narozených pacientů), může lékař doporučit provedení odběru vzorku tkáně za účelem histologického vyšetření, případně rovnou navrhne odstranění útvaru.

Prevence

Vzhledem k rozmanitosti příčin boule za uchem s různou mírou závažnosti by měl pacient (nebo jeho rodič) upozornit na tento útvar lékaře. Boule za uchem je příznak, jehož výskyt se nevyplácí podceňovat, i když se ve většině případů nejedná o nic závažného.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here